Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A gyulai ipartestület fennállásának 110. évfordulóját ünnepelték

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • T. P. HÍREK • 2024. június 28. 12:40
A gyulai ipartestület fennállásának 110. évfordulóját ünnepelték
A rendezvényen kitüntetéseket is átadtak

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A Gyula és Környéke Általános Ipartestület fennállásának 110. évfordulóját ünnepelték június 28-án a városháza dísztermében.

A megjelenteket elsőként Csőke Péter, az ipartestület elnöke köszöntötte, aki emlékeztetett: a gyulai gyáripar fejlődése 1806 körül kezdődött el, és kezdetben nem jelentett igazi konkurenciát a céhek számára.

Kiemelte: számos viszontagság után 1912-ben alapították meg az ipartestületet, amelynek kezdetben 376 iparos volt a tagja. Az év végén megalkották az alapszabályokat, azokat a kereskedelmi miniszter hagyta jóvá egy évvel később, majd 1914. január 26-án rendezték meg az alakuló közgyűlést, amely során Dobay Ferenc nyomdatulajdonost választották meg elnöknek.

Hozzátette: 1927 júniusában született döntés az ipartestületi székház építéséről, amely ma is megtalálható a Béke sugárúton.

Kónya István alpolgármester beszédében úgy fogalmazott, egy-egy település társadalmi és gazdasági szerepét nagyban meghatározzák azok a mesteremberek, iparosok, akik munkájukkal, szakértelmükkel gyarapítják az adott közösséget.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Kifejtette: minden település életében vannak virágzó és hanyatló, megtorpanó időszakok, de az utóbbi képes olyan forradalmi ötletekre és szemléletre sarkallni az embereket, amely lendületet adhat a közösségnek.

Hozzátette: Dobay Ferenc vagy Stéberl András hentesmester iparostevékenysége jóval túlmutatott Gyula és a vármegye határain.

Juhos János, az Ipartestületek Országos Szövetségének alelnöke hangsúlyozta: se a városban, se a vármegyében, de még országos szinten sincs még egy olyan civil szervezet, amely annyira régóta működne, mint a Gyula és Környéke Általános Ipartestület, mert a tagok mindig összefogtak, és túléltek minden nehézséget.

A folytatásban Erdész Ádám, a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Vármegyei Levéltárának nyugalmazott igazgatója tartott előadást a gyulai ipartestület elmúlt 110 évéről, majd elismeréseket adtak át. Aranykoszorús Mester kitüntetést vehetett át Morár János fodrász, Faragó István irodatechnikai vállalkozó és Werner György üveges.

csőke péter, a gyulai ipartestület elnöke

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)