Fotó: pixabay.com
A legfőbb hatása az emésztőrendszerre van, hiszen görcsoldó hatású, serkenti az étvágyat, fokozza a gyomorsav- és az epetermelődést, valamint hatással van a májra is. Kúraszerűen alkalmazva segít az epekő és májcirrózis esetén, de támogatja a hasnyálmirigyet és a gyomrot is. Vércukorprobléma és cukorbetegség esetén érdemes alkalmazni, mert segít egyensúlyban tartani a szervezetet.
Vizelethajtó hatása miatt a vesére és a húgyúti fertőzésekre is kedvezően hat. Eltávolítja a méreganyagokat a szervezetből. Más szintetikus vizelethajtókkal szemben a pitypang nem okoz ásványianyag-hiányt, sőt, fontos káliumforrás. Segíti a fogyást is, hatóanyagai megakadályozzák a zsír beépülését a szervezetbe.
Ez a növény megakadályozza a krónikus betegségek kialakulását, amelynek fő okozója az oxidatív stressz. A gyermekláncfű semlegesíti a szabadgyököket, csökkenti a gyulladást és erősíti az immunrendszert.
A növény virága és szára, de még a levele is ehető nyersen salátában. Készíthető belőle tea is. A gyökere tartalmazza a legtöbb hatóanyagot, abból legfőképp tinktúra készül, de teakeverékekben is alkalmazható.
[A cikk szerzője természetgyógyász fitoterapeuta és fülakupunktúrás addiktológus, mentálhigiénés szakember, kineziológus. Rendelőjének címe: 5700 Gyula, Rákóczi u. 31., tel.: 0620/487-6669.]