A terveknek megfelelően halad a Százéves cukrászda épületének felújítása, karácsonyra újra kinyithat a vendéglátóhely – közölte Görgényi Ernő polgármester hivatalos közösségi oldalán.
Mint ismertette, a cukrászdában elbontották a régi mosdókat, ezzel megnő a fogyasztótér, birtokba vehetik a vendégek a fagylaltpult mögötti területet.
Az új mosdók a melléképületben lesznek, és a folyosón keresztül közelíthetők majd meg; a belső tereiket már burkolják – tette hozzá.
A városvezető arról is beszámolt, hogy az emeleti termek felújítása is jól halad; a kutatók által feltárt eredeti falfestéseket restaurátorok állítják helyre. Megjegyezte: az emeleti helyiségek is gazdagon díszítettek voltak eredetileg, de „az elmúlt viszontagságos évszázad rombolásai” miatt közülük csak kettőt lehet helyreállítani.
A beruházás keretében a tetőn lecserélték a cserepet és a tetőszerkezet több elemét, most kezdik el a födém hőszigetelését.
Mivel az épület erősen vizesedett, a falakat víztelenítettek és sótalanították elektrolízises eljárással, majd szigetelték víz ellen.
A polgármester kitért arra is, hogy átjáróval kötötték össze a cukrászda és a Ladics-ház udvarát. Utóbbit az eredeti téglák felhasználásával újrarakták.
Mint arról beszámoltunk, a Százéves cukrászda és a Ladics-ház egymilliárd forint vissza nem térítendő támogatásból újul meg, a Terület- és Településfejlesztés Operatív Program (TOP) forrásaiból, a Gyula város komplex turisztikai fejlesztése című projekt keretében, melynek a Nagyváradi úti kerékpárút megépítése is része. A beruházásra a gyulai önkormányzat idén 207 millió 734 ezer forint saját forrást is biztosított.
A Százéves cukrászda korát tekintve a Dél-Alföld legértékesebb emeletes polgárháza, melynek homlokzattagozódása száz százalékig megmaradt. Az épület az 1801-es gyulai tűzvész után épült, az 1803-as nyitás után földszintjén keleti csemege- és édességüzlet működött. 1840-ben Salis András cukrászmester nyitotta meg a cukrászdát, amely azóta folyamatosan működik, az eredeti berendezésekkel. 1854-ben Reinhardt József vette át az üzletet, később róla nevezték el a cukrászdát.