A komló tobozát augusztus végén, szeptember elején gyűjtjük, de fiatal hajtása is ehető, tavasszal finom saláta vagy főzelék készíthető belőle. Az ínyencek tükörtojással, kucsmagombával vagy kelt fánktésztával is fogyaszthatják.
A párkorpa (kovászos komló) házikenyerek sütésére is alkalmas. A fitoterápiában gyógytea készül belőle, amely idegnyugtató és altató hatású. A komló használható feszültség oldására, szorongás ellen, csökkenti a stresszt és az enyhe depresszió tüneteit.
Emésztési zavarok ellen, máj- és epebetegeknek is ajánlott a használata. Fokozza a zsírsejtek lebomlását, így segít megelőzni az elhízást, valamint megelőzi a cukorbetegség kialakulását.
Javítja az étvágyat, csökkenti a bélgörcsöket, kezeli az idegfájdalmakat (neuralgia), a gyomor- és szívidegességet. Gyulladáscsökkentő és antimikrobális hatása elősegíti a bőr gyógyulását ekcéma, melanoma vagy csúnya pattanások esetén, de az izületi gyulladásokra is hatással van.
A komló serkenti az immunrendszert, hatékony a pajzsmirigy betegségek ellen. Adagolásához, más gyógynövényekkel való együttes használatához kérje természetgyógyász-fitoterapeuta javaslatát, mert nem megfelelő használata mellékhatásokat idézhet elő.
[A cikk szerzője természetgyógyász fitoterapeuta, fülakupunktúrás addigtológus, mentálhigiénés szakember, kineziológus, okleveles rajzvizsgálati szakértő, komplex mozgásterápia-fejlesztő, tanulási coach. Rendelője címe: 5700 Gyula, Rákóczi u. 31., tel.: 06-20/487-6669.]