Forrás: egeszsegeletmod.hu
Az orvosi kecskeruta sokoldalú gyógynövény. Jól hat az emésztőrendszeri problémákra, kiváló vízhajtó, serkenti a máj, a hasnyálmirigy és a mellékvese működését, megszünteti a székrekedést. Vértisztító hatású, fokozza a nyirokáramlást, és javítja a vastagbél mikroflóráját.
Mégsem ezen hatásai miatt terjedt el használata a természetgyógyászatban. Fitohormon-tartalma befolyásolja a prolaktin nevű női hormon termelődését a szervezetben. Ez a hormon felelős a terhesség megtartásáért, beindítja a tejelválasztást, serkenti az anyatej termelődését.
Az orvosi kecskerutának erős vércukorszint-csökkentő hatása is van, igazi antidiabetikum, ezért használata csak orvosi felügyelet mellett javallott. Segít a 2-es típusú diabétesz elleni küzdelemben magas krómtartalma miatt, galegin nevű hatóanyaga pedig stimulálja a cukorfelvételt a vérből.
Fokozza a zsíranyagcserét, megakadályozza a koleszterin nem kívánt felhalmozódását, és segíti a szénhidrátok felhasználását a szervezetben.
Amennyiben valaki metformin hatóanyag-tartalmú gyógyszert szed, nem ajánlott a kecskeruta fogyasztása, mert megnehezíti a gyógyszer beállítását. Emellett a vérhígító gyógyszerek hatását is fokozza.
A gyógytea használata mellett rendszeres vércukorszint-ellenőrzés szükséges. Fogyasztásában szüneteket kell tartani, leginkább teakeverékekben érdemes fogyasztani.
Bármilyen gyógytea használata előtt kérje ki egy természetgyógyász-fitoterapeuta véleményét, mert bár a teakeverékek bárhol megvásárolhatók, használatuk feltételekhez kötött, és elkészítési módjuk is különbözhet.
[A cikk szerzője természetgyógyász fitoterapeuta és fülakupunktúrás addiktológus, mentálhigiénés szakember, kineziológus. Rendelőjének címe: 5700 Gyula, Rákóczi u. 31., tel.: 0620/487-6669.]