Fotó: Pixabay.com
A középkori kolostorokban szerzetesek fedezték fel a szúrós gyöngyajak gyógyító hatását. Elsősorban szívpanaszok ellen használták. A növényben lévő alkaloid értágító és simaizom-lazító hatású. Ezért lehetett hatékony magas vérnyomásra, gyors szívverésre, idegi eredetű szívproblémákra, depresszióra és szorongásra, valamint alvászavarok ellen is ezt használták.
Dr. Zelenyák János plébános az 1900-as években kiadott könyvében arról írt, hogy gyerekek haskólikáját is ezzel gyógyították, az összetört, vízzel lelocsolt gyógyfüvet a hasukra kötötték. Ugyanezt az megoldást alkalmazták erős szívdobogás ellen is.
A gyógynövény gyulladáscsökkentő, antibakteriális, antivirális hatású. Olyan antioxidáns vegyületeket is tartalmaz, amelyek védenek a szabadgyökök ellen, gyógyítóját az ízületi gyulladásokat, az Alzheimer és a Parkinson kórra is alkalmazták.
Fotó: Pixabay.com
Szívgyógyszer, vérhígító és antidepresszáns szedése esetén csak orvosi konzultációval megerősítve alkalmazzuk, mivel felerősíti a gyógyszerek hatását. A szúrós gyöngyajak teája keverhető galagonyával, komlóval, macskagyökérrel és angyalgyökérrel is.