Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Hogyan óvjuk magunkat a káros étkezési szokásoktól?

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • PR • MAGAZIN • 2023. február 27. 14:24
Hogyan óvjuk magunkat a káros étkezési szokásoktól?
Az is egészségtelen lehet, ha az ember nem eszik eléggé változatosan

A káros étkezési szokásokat hajlamosak vagyunk egysíkúan értelmezni: vagy azzal azonosítjuk, hogy valaki túl sokat eszik, vagy azzal, hogy túl keveset. Ennél azonban a kép sokkal árnyaltabb: az is egészségtelen lehet, ha az ember nem eszik eléggé változatosan, ha időben nem jól osztja be az egyes étkezéseket, vagy éppen ha egyes élelmiszertípusokat teljesen kihagy belőle. A következőkben körbejárjuk a témakört: kitérünk arra, hogy mi minden jelezheti, hogy nem megfelelően táplálkozunk, és arra is, hogy mit tehetünk annak érdekében, hogy egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb táplálkozást alakíthassunk ki.

Miből érezhetjük, hogy változtatnunk kell?

Az ételek látnak el minket energiával, vitaminokkal, ásványi anyagokkal – és gyakorlatilag minden fontos tápanyaggal, amelyre szükségünk van szervezetünk normál működéséhez. Éppen ezért, ha a táplálkozásunk nem megfelelő, annak jeleit igen hamar megtapasztalhatjuk. A testünk azzal értesít minket, hogy gyakrabban leszünk betegek, emellett fáradékonynak, rendszeresen kimerültnek érezhetjük magunkat. De mentálisan sem leszünk eléggé frissek, kevésbé tudunk koncentrálni, ráadásul még olyan problémákkal is szembesülhetünk, mint a szorongás vagy az állandóvá váló stressz. Ha ezeket észrevesszünk magunkon, akkor jó eséllyel valamilyen ásványi anyag-, vitamin- vagy egyéb hiánnyal van dolgunk. Egy biztos: a szervezetünk nem kap meg valamit, amire szüksége van, így itt az ideje változtatni!

Ötletek, hogy elkerüljük a káros étkezési szokásokat

A régóta fennálló szokásokon nehéz javítani, hiszen ezekbe már belekényelmesedtünk – azonban ha az egészségünk megkövetelni, igenis változtatnunk kell. A következőkben konkrét tippeket adunk, hogy hogyan érdemes ebbe belefogni.

Legyünk tudatosak!

Az egyik legalapvetőbb elvárás a tudatosság – azaz: tudunk kell, mi az, ami káros, másként ha akarnánk sem tudnánk azt elkerülni. Először is azzal kell tisztában lennünk, hogy a nemünk, az aktivitási szintünk és az esetleges betegségeink ismeretében naponta pontosan mennyi kalóriát kell bevinnünk. A napi kalóriaszükségletet nem szabad sem meghaladni, de az sem jó, ha rendszeresen annál kevesebbet fogyasztunk.  Az sem mindegy, hogy azokat a bizonyos kalóriákat miből visszük be: tartsuk be az élelmiszercsoportok helyes arányait! Egy egészséges étrend körülbelül 45-65% szénhidrátból, 10-35% fehérjéből és 20-35% zsírból áll. Ezeken belül is fontos, hogy „jó típusú”, lassan felszívódó szénhidrátokat – például teljes kiőrlésű gabonákat –, illetve telítetlen vagy többszörösen telítetlen, azaz „hasznos” zsírokat fogyasszunk. Ha túlságosan elmozdulunk valamelyik irányba, az szinte biztos, hogy valamilyen esszenciális vitamin, aminosav vagy ásványi anyag hiányát fogja eredményezni. 

Ügyeljünk a tápanyagbevitelre!

Az előző pont utolsó gondolatával át is térhetünk egy újabb fontos témakörre: ahhoz, hogy az étrendünk valóban egészséges és tápláló legyen, minden fontos tápanyagot tartalmaznia kell. Itt is fontosak az alapismeretek: tudunk kell, hogy bizonyos életszakaszokban, különböző kondíciók mellett miből mekkora mennyiségre van szükségünk napi szinten a szervezet normál működéséhez. Ha minden nap több adag friss zöldséget és gyümölcsöt fogyasztunk, illetve odafigyelünk a fent említett arányokra, akkor máris jó úton haladunk. Emellett lényeges a változatosság is, igyekezzünk színesíteni, mindig új alapanyagokkal feldobni a menünket! Kerüljük a „szürke”, egysíkú táplálkozást! Mindezek mellett a különböző táplálékkiegészítők is a segítségünkre lehetnek, ha valahol „elakadnánk”. 

Tervezzünk!

Legyünk őszinték: a rohanó hétköznapokban szinte lehetetlen odafigyelni arra, hogy a fenti tanácsokat egytől egyig betartsuk. Vagy mégsem? Egy kis tervezéssel igenis lehetséges! Érdemes egy-egy délutánt rászánni, hogy eltervezzük a következő néhány nap – vagy egy hét – menüjét. Ezáltal pontosan láthatjuk, hogy mindent meg fog-e kapni a szervezetünk. Aztán ha kész a lista, már csak össze kell írnunk a hozzávalókat, elmenni bevásárolni, majd amikor időnk engedi, előkészíteni a fogásokat. Ezzel azt is elkerülhetjük, hogy túl gyakran döntsünk a gyorsételek és az ételrendelés mellett – amit a pénztárcánk is megköszön majd!

Kerüljük a kísértést!

És itt nemcsak a nassolásra gondolunk, hanem egyéb káros mintákra is. De nézzük meg először a túlevést! Amikor vásárolunk, érkezzünk pontos bevásárlólistával, amitől nem térhetünk el! Így nem csábulunk majd el a sütemények vagy a chipseszacskók látványától. Helyettesítsük ezeket a vágyakat egészséges alternatívákkal is, ropogtathatunk például zöldséghasábokat, vagy fogyaszthatunk fagyasztott bogyós gyümölcsöket. 

Mások számára ugyanakkor nem a nassolás csábító, hanem a filmekben és a közösségi médián látott, nem feltétlenül egészséges példák: azok a „tökéletes testű” emberek, akik képesek másokat is koplalásra, önsanyargatásra ösztönözni. Ha tudjuk jól, hogy hajlamosak vagyunk ilyen jellegű káros szokásokat felvenni vagy akár evészavarba keveredni, akkor zárjuk ki ezeket az impulzusokat, amennyire csak tudjuk! Ha pedig szükséges, kérjük szakember segítségét!

Alakítsuk életmóddá!

Manapság divatos kifejezés a mindfulness, ami a táplálkozásra is vonatkoztatható. Tervezzük meg az étkezések időpontját, amikor ezek elérkeznek, álljunk meg egy kicsit, üljünk le, nyugodjunk meg, koncentráljunk az ételünkre! Rágjunk lassan, élvezzük a falatokat! Ha ezt és a fent említett tanácsokat megfogadjuk, akkor sokkal elégedettebbé és kiegyensúlyozottabbá válhatunk a mindennapokban, nem is beszélve arról, hogy több energiánk lesz. Ha sikerül mindezt hosszabb távon fenntartani, akkor máris egy újfajta szemléletmódot, egy egészségesebb életmódot tudhatunk magunkénak.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM