Forrás: pixabay.com
Borbás berkenye
Elsőként a Kárpátok vidékén gyakori borbás berkenyéről ejtenénk néhány szót. A kb. 10 méteres maximális magasságot elérő növény remek adottságokkal rendelkezik. Az idősebb példányok jól viselik a szárazságot, lényegében bármilyen fényviszony mellett szépen fejlődnek. Néha a gombás betegségek okozhatnak gondot, de egyébként nem kényes növény.
A kis odafigyelésért cserébe, fényes, karéjos, sötétzöld levelekkel, hófehér bugás virágokkal, később pedig élénkpiros bogyós terméseivel díszít, melyek akár az év végéig is ékesítik a növényt, így kertünket is.
Csíkos kecskerágó
A csíkos kecskerágó főként ősszel mutatja meg az igazi arcát, valamint, hogy miért is érdemes helyet szorítani neki kertünkben. Lombszíneződése kimondottan látványos, levelei piros, sárga és narancssárga színekben játszanak.
A pompás látványt, az élénk rózsaszín és narancssárga, termések egészítik ki, melyek a lombhullás után is a növényen maradnak.
A csíkos kecskerágó főként világos vagy félárnyékos kertrészekben érzi jól magát, fiatalabb példányait érdemes öntözni. Betegségekre szerencsére nem kényes, azonban levéltetű, és kecskerágómoly károsíthatja.
A csíkos kecskerágó madárbarát kert kialakítása során sem hiányozhat a kertből, mivel kiváló fészkelő és búvóhely. Ha olyan csodaszépen daloló madarakat szeretnénk a kertbe csalogatni, mint amilyen a fekete rigó vagy a kedves külsejű vörösbegy, mindenképp fontoljuk meg, a madárbarát kert kialakítását!
Egybibés galagonya
Az egybibés galagonya főként tavasszal nyíló illatos virágai, valamint ősszel díszítő piros bogyós termései miatt érdemelte ki, hogy szerepeljen ebben az összeállításban, bár a lombozatát alkotó erősen szeldelt levelei is szép megjelenést kölcsönöznek neki.
Az egybibés galagonya igazán hálás cserje, talán a legegyszerűbben nevelhető, és leginkább problémamentes növény ebben a válogatásban. Napos, világos helyen, lazább talajba ültetve gyönyörűen fejlődik, remek védősövény, vagy nyírott sövény nevelhető belőle.
A csíkos kecskerágóhoz hasonlóan az egybibés galagonya is ideális növény, ha madárbarát kertet tervezünk, mivel termését kedvelik a madarak.
Ha nem csak a téli madáretetés során szeretnénk táplálékkal ellátni a madarakat, hanem az év egyéb időszakaiban is, akkor a tollas barátaink számára ehető termésű cserjék, mindig remek választást jelentenek!
Csillagsom
A csillagsom ősszel érdekes, gömb alakú, kicsit a szamócára hasonlító terméseivel díszít. De nemcsak ebben az évszakban bír jelentős díszítőértékkel, hófehér, esetleg rózsaszín virágait, tavasz végén, valamint a nyár első felében ontja, melyek hátteréül a sötétzöld fényes levelek szolgálnak. Igazán pazar látvány!
A csillagsom jó választás, akkor is, ha árnyékosabb helyre keresünk díszcserjét, mivel félárnyékos helyen érzi magát legjobban, tápanyag dús talajba ültetve, mérsékelt öntözés mellett. Arra figyelni kell, hogy a meszes talajt nem szívleli!