Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Kovács József elmondta: az kórház 1846-ban kezdte meg a működését, akkor mindössze tíz ággyal, de folyamatosan nőtt az ágyak és az intézmény dolgozóinak száma is. Az első ötven év útkereséssel telt: bővültek az épületek és a tevékenység is, terebélyesedett a szakmai munka.
Az országgyűlési képviselő kiemelte, hogy a gyermekellátás kezdete 1899-re datálható, amikor Almásy Dénesné Károlyi Ella többedmagával létrehozta az első gyermekmenhelyet a Szent István utcában.
1903-ban az ellátási forma kinőtte az egyesületi kereteket, ezután állami intézményként működött tovább a gyermekmenhely. Ugyanebben az évben lett igazgató főorvos Széll Imre, aki 32 éven keresztül irányította a gyermekellátást. Az ő igazgatása alatt, a 20-as években költözött át az osztály a Kárpát utcába, ahol egészen mostanáig működött.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Gondos Miklós elmondta: amikor az ÁEK élére került, az egyik első megoldandó feladat, amit elé tártak, az a Semmelweis utcai telephely H épületének a problémája volt.
Mint mondta, azonnal elkezdtek forrást keresni, hogy az épületet befejezhessék, és beköltözhessen oda a gyermekosztály. Kiemelte, hogy a döntéstől az átadásig csupán pár hónap telt el. Hozzátette: az ÁEK feladata, hogy azokat az egészségügyi intézményekben, amelyek alájuk vannak rendelve, biztosítsák a 21. századi körülményeket.
Takács Árpád aláhúzta: a megyében nincs olyan család, amely valamilyen módon ne kötődne a gyulai kórházhoz, amelynek rendkívüli múltja van. A mai átadásnak üzenetértéke is van, mégpedig az, hogy az intézménynek nem csupán múltja, de jelene és jövője is van.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
– Olyan városban vagyunk, ahol mindig történik valami: útépítések, infrastruktúra-bővítés, épületfelújítások, egészségügyi bővítések – mondta a kormánymegbízott, aki a koraszülöttmentő átadása kapcsán kiemelte a fürdővárosiak értékteremtő közösségét, amely példa lehet minden Békés megyei ember számára.
Hozzátette: majdnem pontosan egy évvel ezelőtt indították el a Közös érték az egészség programot Gyulán, tavaly alkották meg a megyei gyámügyi gyermekvédelmi protokollt, valamint az átadóvak egy napon pajzsmirigyszűrési programba kezdtek bele.
– Történelmi esemény részesei lettünk a mai napon, hiszen a Békés megyei gyermekgyógyászati ellátás várva várt költözését ünnepelhetjük együtt – vette át a szót Becsei László főigazgató főorvos. Elmondta: a Kárpát utcai épületben először önálló intézményként, majd a megyei kórház részeként működött a gyermekosztály.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Az eltelt évtizedekben az egészségügyi ellátás feltételei megváltoztak, mindezeket pedig a régi épület – strukturális adottságai miatt – nem tudta teljesíteni, ráadásul a diagnosztikai háttér a központi telephelyen, mintegy három kilométerre volt elérhető, ám a szakmai eredmények még így is országszerte elismertek voltak.
A főigazgató főorvos szerint az ágazat és az intézmény vezetése mindig közösen kereste a megoldást, hogy a szülészet és nőgyógyászat, a gyermek- és koraszülöttosztály egy helyen lehessen, bekerülhessen a központi telephelyre.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Hangsúlyozta: az új épületben közvetlen érintkezésben lesz az újszülöttosztály és a gyermekgyógyászat. Az életkoronkénti tagozódás előnyei megmaradtak, a berendezések és díszítések is igazodnak az életszakaszokhoz. Sokkal jobban betarthatók a higiénés rendszabályok, ami a betegbiztonságot tekintve elsődleges szempont.
Becsei László elmondta, hogy Semmelweis Ignác emléke előtt tisztelegve Semmelweis-tömbnek fogják hívni az épületet. A köszöntők elhangzása után következett az ünnepélyes szalagátvágás, majd megáldották az épületet. Az ünnepség zárásaként felavatták Semmelweis Ignác mellszobrát, amely előtt Párducz László osztályvezető főorvos foglalta össze röviden az anyák megmentőjének életét és a szobor avatásának fontosságát.