Négy sávon címmel jelenteti meg idén évkönyvét a Munkácsy Mihály Múzeum
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő
A Négy sávon című évkönyv megjelentetését dr. Andó György, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója sajtótájékoztatón jelentette be december 13-án. Az előzményekről elmondta, az intézmény 2013-ban került Békéscsaba Megyei Jogú Város fenntartásába, kiadványozási, kiállítás-rendezési stratégiája is ekkor újult meg. Ennek az új elképzelésnek az eredménye, hogy azóta monografikus kiadványokat adnak ki évkönyvként.
A legelső Dedinszky Gyula Vidám Csabája volt 2013-ban, majd Gyarmati Gabriella Csabai arcképek című munkája jelent meg Békéscsaba képzőművészeti életéről. A harmadik, a 2015. évi régészeti kötetként került a polcokra, Medgyesi Pál Honfoglalók a békési tájakon – Békés megye jelentősebb 10–11. századi sírleletei címmel. A negyedik, Gyarmati Gabriella Munkácsy capricciója szintén a képzőművészethez kapcsolódott, az ötödiket, a Csabensist pedig tavaly vehették kézbe az olvasók. Ez annyira sikeres lett, hogy két kiadást is megélt.
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő
Idén a Négy sávon című összeállítással örvendeztetik meg az érdeklődőket, lapjain az M44-es nyomvonalán végzett régészeti ásatásokat és ezek eredményeit mutatják be. Dr. Bácsmegi Gábortól, a kötet szerkesztőjétől megtudtuk: amikor a múzeum igazgatójától megkapták a felkérést, hogy állítsanak összes egy kiadványt, adta magát, hogy az intézmény egyik legkomplexebb régészeti projektjét dolgozzák fel benne. A munkálatok 2015-től 2018 őszéig tartottak, rövidebb-hosszabb szünetekkel.
A könyv központi eleme maga az útvonal, az M44-es, szerkezetét nézve pedig két fő részből áll. Az első fejezetben a feltárásokat ismertetik, a módszerektől kezdődően az előkészítési munkálatokig, majd a leletek sorsát követik nyomon a megtalálástól a restaurálásig. Az olvasó így egy virtuális utazáson vehet részt. A kiindulási pont Szarvas, innen vezetik át Csabacsűdre, Kardosra, Kondorosra, Kamutra, hogy végül megérkezzék Békéscsabára. Minden egyes megállóhelyen elmesélnek neki egy-egy érdekesebb történetet. Ezek sorát egy természettudományos cikk is kiegészíti, benne Kamut határának 12 ezer éves múltjáról osztanak meg izgalmas adatokat, részletezte az archeológus.
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő
A kiadvány tanulmányait szakértők írták, a kötet mégis kettős jellegű, tudományos és ismeretterjesztő is egyben, vagyis nyitott a nagyközönség felé, hangsúlyozta dr. Bácsmegi Gábor.
Az ásatási felvételeket és a tárgyfotókat Lehoczky Péter készítette, a tördelés Magyar Milán munkája.
A Négy sávon bemutatója a békéscsabai városháza dísztermében lesz december 18-án 17 órakor. A könyvet ettől az időponttól kezdődően lehet majd megvásárolni 3,5 ezer forintért.



























