kónya istván és tímár andrea
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő
Száz éve, 1918. november 11-én délelőtt 11 órakor írták alá azt a fegyverszüneti megállapodást, amely lezárta az első világháborút. Gyula város önkormányzata az évfordulóra való tekintettel és a gyulai hősök emléke előtt adózva helyezte el koszorúit a 20. század gyulai és gyulavári hősei és áldozatai emlékművénél, a Kohán Képtár előtt, majd Gyulaváriban is. Kónya István, Gyula város alpolgármestere lapunknak elmondta, a nagy megemlékezés jövő év májusában lesz a Gyulai hősök emléknapja keretében.
Az első világháborúban csaknem 10 millió katona esett el a frontokon, ugyanennyi ember halt meg a pusztító járványok miatt, főként az 1918–19-es spanyolnáthában, és éhezés következtében. Az áldozatok számát jelentős mértékben megnövelte, hogy ebben a világégésben vetettek be először tankot és vegyi fegyvereket, valamint nagy számban harci repülőgépeket és tengeralattjárókat.
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő
A nagy háborúban négy birodalom omlott össze: az osztrák-magyar, a német, az orosz és az oszmán, ezek romjain kilenc „új” állam jött létre. A háborút lezáró békeszerződés legnagyobb vesztese Magyarország lett, amely elvesztette területének és lakosságának a kétharmadát, így 3 millió magyar került kisebbségi sorba.
Mivel a győztesek a békeszerződések megfogalmazásában nem vették figyelembe a wilsoni igazságosság és önrendelkezés elveit, a diktált béke nyomán egyenes út vezetett a két évtizeddel később kitört újabb világégéshez.
A Gyuláról és Gyulaváriból besorozott katonák közül közel ezren vesztették életüket a harcokban. Emlékműveik előtt az önkormányzat képviseletében Kónya István alpolgármester és Tímár Andrea aljegyző hajtott fejet.
Fotó: Gyulai Hírlap – Gurzó K. Enikő