Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gyulai ebrendelkezések

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • HÍREK • 2015. október 05. 15:00
Gyulai ebrendelkezések
A kutyatámadások megelőzése érdekében a polgármesteri hivatal összefoglalta az ebtartásról rendelkező jogszabályokat
____Eredeti-varoshaza00.JPG

a gyulai városháza 

Fotó: Gyulai Hírlap – Oláh Szabolcs 

Tisztelt Ebtartók!

Az elmúlt hónapokban több, nagytestű kutyák támadásáról szóló bejegyzés is napvilágot látott. Összefoglaltuk azokat a jogszabályokat, amelyek az ebtartásról rendelkeznek. Kérünk minden érintettet, hogy ezen rendelkezéseket betartani szíveskedjenek!

Az állatok védelméről szóló 1998. évi XXVIII törvény szerint az állattartó gondoskodni köteles az állat megfelelő és biztonságos elhelyezéséről, szakszerű gondozásáról, szökésének megakadályozásáról.

Az állatvédelmi hatóság az ebet egyedileg veszélyesnek minősítheti. Ebbe az eljárásba be kell vonni az ebek viselkedésének megítélésében jártas szakértőt.

Veszélyes eb kizárólag az állatvédelmi hatóság által kiadott engedéllyel, jogszabályban meghatározott feltételekkel és módon, ivartalanítva és elektronikus azonosítóval (traszponder) megjelölve tartható.

A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról szóló 41/2010.(II.26.) Korm. rendelet szerint belterület közterületén ebet csak pórázon lehet vezetni, de csak olyan személy vezetheti, aki az eb irányítására, kezelésére és féken tartására képes.

Közterületen az eb tulajdonosának biztosítani kell, hogy az eb sem más állatot, sem embert harapásával ne veszélyeztethessen.

Szájkosarat használni kizárólag az egyed jellemzően agresszív magatartásának ismerete esetén kell.

Az állattartásról és a hajtatásos növénytermesztésről szóló 25/2004.(V.28.) sz. önkormányzati rendelet alapján eb csak biztonságos körülmények között, kerítéssel bekerített ingatlanon tartható úgy, hogy onnan se a közterületre, sem a szomszédos ingatlanra ne juthasson át. A kerítésnek olyan zártnak kell lennie, hogy az, mind a kitörést ill. a kijutást, mind a kerítéshézagon való átharapást megakadályozza.  Gyermekjátszótér területén ebet sétáltatni tilos.

Azon ebtartóval szemben, aki

(1) a felügyelete alatt álló kutyát

a) a település belterületén felügyelet nélkül bocsátja közterületre, vagy kóborolni hagyja,

b) természeti és védett természeti területen, vagy vadászterületen – a vadászkutya és a triflakereső kutya kivételével – póráz nélkül elengedi vagy kóborolni hagyja,

c) szájkosár és póráz nélkül közforgalmú közlekedési eszközön – vakvezető, illetve mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételével – szállítja,

d) élelmiszer-elárusító üzletbe, közfürdő területére vagy játszótérre – vakvezető, illetve mozgáskorlátozottakat segítő kutya kivételével – beenged, illetőleg bevisz,

szabálysértést követ el.

(2) Aki veszélyes ebét nem zárt helyen tartja, vagy nem helyez el a ház (lakás) bejáratán a veszélyes ebre utaló megfelelő figyelmeztető táblát, szabálysértést követ el.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben meghatározott szabálysértés miatt a közterület-felügyelő, természeti és védett természeti területen a természetvédelmi őr, helyi jelentőségű védett természeti területen az önkormányzati természetvédelmi őr, továbbá a mezőőr is szabhat ki helyszíni bírságot.

Szabálysértési ügyben a Gyulai Járási Hivatal szabálysértési hatósága jár el.

Összes cikk - lent (max 996px)
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM