Dr. Görgényi Ernő a város egyik legfontosabb fejlesztésének nevezte az 1 milliárd 986 millió forint összköltségű projektet. Az előzményeket ismertetve elmondta: korábban az is felvetődött, hogy gyógyszállót alakítanak ki a kastélyban. Mivel olyan országosan védett műemlékről van szó, amelynek belső térszerkezetét nem lehet megváltoztatni, a jelenlegi városvezetés elvetette ezt a koncepciót.
– Minden érv amellett szólt, hogy közösségi-kulturális funkciót találjunk a létesítménynek – fogalmazott a városvezető, hozzátéve, hogy a távlati cél a Szigeterőd program megvalósulása. Mint kifejtette, a program első eleme a vár felújítása volt, és a kastély felújításával hamarosan a második elem is megvalósul. Az utolsó lépés az egykori, vízzel körülvett erődrendszer mai kornak megfelelő kialakítása lesz.
A kastély rehabilitációjának előkészítése után a gyulai önkormányzat sikeresen pályázott, az elnyert támogatás százszázalékos intenzitású, azaz nem igényel önerőt. A polgármester a projektet ismertetve kiemelte: az előzetes számítások szerint a kastély önkormányzati támogatás nélkül is fenntartható lesz.
A projektmenedzser, dr. Virág Zsolt Magyar Kastélylexikon-sorozat szerzője, több műemléki rekonstrukció megvalósításban is részt vett. A szakember elmondta: a kastélyban hat különböző attrakció lesz látható. Dr. Virág Zsolt szerint az alföldi kastélyokban zajló életet bemutató kiállítás Magyarországon és a Kárpát-medencében is egyedülálló lesz.
– Gyulán egy minden ízében modern, 21. századi kiállítás létesül, ugyanakkor a kastély innovatív kiállítási tematikája a múlt értékein alapul majd – hangsúlyozta a projektmenedzser, aki azt is elmondta, hogy a kastélyt különleges látogatói útvonalon járhatják be a turisták. Mint megtudtuk, az első kiállítási állomás egy kivetítőterem lesz, ahol egy 12 perces film mutatja be a kastély történetét. Emellett sok olyan attrakciós elem is fellelhető lesz, amely az egykori térhasználatot, szokásokat mutatja be. Az okostelefonos, visual guide-os tárlatvezetés közben a látogatók számos információt, a kastélyban lakók életéről szóló hiteles anekdotát, legendát ismerhetnek meg. A kastélyban cukrászda, teázó, kávézó és ajándékbolt is működik majd. Az épület rendezvényeknek és konferenciáknak is helyet biztosíthat.
Dr. Virág Zsolt kiemelte: a pályázat keretében 14 új munkahely teremtésére nyílik lehetőség, emellett a környékbeli vállalkozók is számos szolgáltatást biztosíthatnak a kastélylátogatóknak. A szakember arra is kitért, hogy a felújított épületben olyan alternatív energiát használnak fel, amelynek köszönhetően a fenntartási költségek jelentősen csökkenthetők.
Az ismertetők után a teremben helyet foglalók tehették fel kérdéseiket. Dr. Árpási Zoltán arról érdeklődött, hogy az egykori kastélyszínház szerepet kap-e a kiállításon. Emellett azt is felvette, hogy a gyulai kastély a népszerű Sissi-út egyik állomása lehetne, illetve hogy az aradi vértanúknak is emléket kellene állítani Gyulán. Végezetül azt is megjegyezte, hogy meg kellene fontolni a kastély és a vár közötti út lezárását.
Dr. Virág Zsolt kifejtette, az aradi vértanúk lefegyverzésének külön terem állít emléket a kastélyban. A kiállítás tematikáját dr. Hermann Róbert, a Hadtörténeti Intézet parancsnokhelyettese dolgozza ki. A kastélyszínházzal kapcsolatban megtudtuk: a főúri rezidencia színházkönyve megvan, a teátrum eredeti helyét azonban még nem sikerült megtalálni.
A szakember azt is elmondta, hogy az egyik legattraktívabb helyiség a királylátogatásokat bemutató terem lesz. A projektmenedzser hozzáfűzte: a gödöllői kastély igazgatójával egyeztetést folytatott, amelyen felmerült annak a lehetősége, hogy Gyuláig terjesztenék ki a Sissi-utat.
Dr. Görgényi Ernő úgy fogalmazott: az útlezárást a szigeterőd megvalósításával összefüggésben tervezik. Ehhez szükség lesz arra, hogy a Tiborc utca felől biztosítsák a kétirányú közlekedést, illetve az Erkel Hotel és a Gyulai Várfürdő megközelíthetőségét.