
Egészalakos szoborral kíván Bodoki Károlynak, a Körös-vidéki folyószabályozás nagy alakjának munkássága előtt tisztelegni a Körös Vidéki Vízügyi Igazgatóság (KÖVIZIG) és Gyula Város Önkormányzata. Az igazgatóság pályázati felhívására nyolc pályamű érkezett, ebből egyet tartott megvalósításra érdemesnek a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft.
A szobor várható leleplezése Bodoki Károly születésének kétszázadik évfordulójára, 2014. március 29-ére tehető. A köztéri alkotást a vízügyi igazgatóság előtti Bodoki szökőkút mellé tervezik - derült ki ma délután dr. Görgényi Ernő polgármester és Bak Sándor, a KÖVIZIG igazgatójának közös sajtótájékoztatóján.
- A Körös-vidéken élők köszönettel és tisztelettel emlékeznek Bodoki Károlyra, akinek 200. születésnapjáról 2014-ben emlékezünk meg. Bodoki Károly dolgozta ki 1848-ban a Körösök és a Berettyó szabályozásának tervét, majd ő maga irányította a folyók szabályozási munkálatait. 2012. október 15-én megalakult a Bodoki Emlékbizottság, alapító tagjai sorában megtalálhatók a vízgazdálkodással foglalkozó országos irányító szervek, az érintett vízügyi igazgatóságok, a vízgazdálkodási társulatok képviselői, a Magyar Hidrológiai Társaság és a Magyar Mérnöki Kamara megyei szervezetei, a Békés Megyei Levéltár, illetve a kezdeményező önkormányzatok képviselői is. Mi sem mutatja jobban a széleskörű összefogást, mint a Bodoki Emlékbizottság alapítóinak a sora: Gyula Város Önkormányzata, a Körös Vidéki Vízügyi Igazgatóság, Bodoki Károly Vízügyi Múzeum Baráti Kör, Országos Vízügyi Főigazgatóság, Vidékfejlesztési Minisztérium, Békés Megyei Önkormányzati Hivatal, Békés Megyei Mérnöki Kamara, Magyar Hidrológiai Társaság, Körös-Berettyói Vízgazdálkodási Társulat és a Körösi Vízgazdálkodási Társulat – derült ki a polgármester tájékoztatójából.
Bak Sándor elmondta, hogy a Bodoki Emlékbizottság nyílt anonim pályázatot írt ki a szobor elkészítésére. A pályamunka része egy 1:5-ös arányú modell elkészítése volt, továbbá részletes leírást vártak a szobor megvalósításának körülményeiről, a terület-átalakítási munkálatokról és a költségvetésről. A nyolc pályázatból egy alkotást, Széri-Varga Géza tervét javasolta a zsűri megvalósításra, melyet az emlékbizottság elfogadott. A pályamunka egy főalakból és egy mellékalakból áll. Az alkotásban Bodoki Károly alakja ember, technika, természet hármas egységében jelenik meg. A mérnök erőteljes, de visszafogott munkás figurája kontrasztot képez szintezőműszer merev, karcsú szögletességével. A kompozíciót egy hullámzó sásból felröppenő gém alakja egészíti ki, ezzel is visszautalva a folyószabályozás természetátalakító mivoltára. A főalak bronzból, a sás és gém pedig - kontrasztot képezve - kőből készül.
A szobor bekerülési költsége 13 millió 970 ezer forint. Az önkormányzat a Nemzeti Kulturális Alaphoz 5 millió forintra pályázik, a fennmaradó összeget adományokból kívánják előteremteni.
