
Tisztelt Kertbarátnők és Kertbarátok! Az előző számban az örökzöldek újonnan megjelent kártevőivel foglalkoztunk. Ezúttal a gombabetegségekre nyitunk ablakot a teljesség lehetőségei nélkül.
Az egyik leggyakoribb betegség a fenyőrozsda, mely több fenyőfélét is károsít. Fiatal korban még könnyen tudunk ellene védekezni. A tűleveleken előbb apró sárgás foltok keletkeznek, majd elterjedve sárga lesz az egész tűlevél, illetve az egész hajtás. A botritiszes betegség a fenyőket is próbára teszi. Az elvékonyodó tűlevelek elhajlanak, megsárgulnak. A hamisciprusokon jelent meg a kabatinás hajtás és ágpusztulás, mely igen hasonló a szú és az aknázómoly kártételéhez, de itt nem találunk ürüléknyomokat, illetve a hajtásokat nem lehet könnyedén leszedni. Sajnos ez a betegség a tujákat is megtámadja. A harmadik gomba a didimaszcellás pikkelylevél-barnulás, amely az óriás tuját és a nyugati tujaféléket támadja igen szép sikerrel.
A védekezést, amint a múltkor is említettem, Polyram, Topsin-Metil kombinációval el lehet végezni, időnkénti ismétlés ajánlott. A másik lehetőség a hígabb rezes permetezés, mely lehet Shampion, Cuproxat stb. valamelyike. A bordói lével ne próbálkozzunk, mert árthat az örökzöldjeinknek.