Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Jönnek a hideg hónapok, indulhat a fűtési szezon

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • H. É. – O. Sz. • HÍREK • 2012. október 15. 09:00
Jönnek a hideg hónapok, indulhat a fűtési szezon
Évente érdemes megvizsgáltatni a kéményt és a fűtőkészüléket
A zárt égésterű kazánok kevésbé veszélyesek. Fotó: Gyulai Hírlap Online - Oláh Szabolcs

Amilyen gyorsan eltelt a nyár, nemsokára nyakunkon a tél is. Október 15-én indul a fűtési szezon. Ettől kezdve már nemigen panaszkodik az ember a hőségre, inkább jó mélyen a zsebébe nyúl, ha nem akarja átvacogni otthonában a következő néhány hónapot. Sokféleképpen meg lehet oldani a fűtést, ám a legtöbb módszer esetében égéstermék is keletkezik, amelynek némelyike életveszélyes, sőt óvatlan esetben halált is okozhat. Ezek elkerülése érdekében egy katasztrófavédelmi és egy fűtéstechnikai szakértő tanácsát kértük.

- A hideg időjárás beköszöntével egyre gyakrabban használjuk a fűtőberendezéseket. Az újraaktiválásnál célszerű szakemberrel átnézeti ezeket az új fűtési szezonban. Érdemes odafigyelni a tüzelőberendezések kéményének tisztántartására is. Ha tüzelőberendezéseink nem megfelelően működnek, a légtérben a tökéletlen égés miatt szén-monoxid keletkezhet. A szén-monoxid színtelen, szagtalan, mérgező gáz, az emberek és a háziállatok számára éppen ezért nehezen, vagy alig észrevehető. A tökéletlen égés végterméke, így veszélyforrások a tüzelőberendezések és a zárt, szellőzetlen garázsok. Ha a berendezések karbantartása rendszeres és a szellőzés megfelelő, akkor nincs mitől tartani. Az eltömődött kémény, a nem megfelelő körülmények között zajló tüzelés, a személyautó garázsban történő „járatása” azonban potenciális veszélyforrás. Célszerű ezért a különböző helységeket szénmonoxid-mérővel ellátni. A szénmonoxid-mérőknek több típusa ismeretes. Ezek különbözhetnek érzékelési elvükben, tápellátásukban, kimenetükben, és eltérő az áruk is. Közös viszont a rendeltetésük, és az, hogy az emberi életre veszélyes mennyiségben jelen lévő gázt még a káros koncentráció kialakulása előtt jelzik. Az érzékelő akkor nyújt megfelelő biztonságot, ha a vonatkozó szabvány (EN 50291:2001) szerint gyártották, gyártói utasításnak megfelelően bekötött, felszerelt és karbantartott - tájékoztatta a Gyulai Hírlapot dr. Nagy Szilvia megyei katasztrófavédelmi szóvivő.

Kántor Tibor, a Viridis Energy Fűtéstechnikai Kft. vezetője is a fűtőkészülékek rendszeres ellenőrzését javasolja.

- Magyarországon, ezen belül Békés megyében nagyon sok gázüzemű kéményes készülék van használatban. A nyílt égésterű gázkészülékek – akár vízmelegítő, akár fűtőkészülék – ellenőrzését minden évben, vagy maximum kétévente el kellene végeztetni. Ennek része a kéményvizsgálat, valamint a gázkészülék műszaki biztonsági ellenőrzése is. A fűtéssel kapcsolatosan a legnagyobb gond nyilvánvalóan az esetleges szénmonoxid-visszaáramlás, ami miatt már többen meghaltak. Ez a probléma előjöhet például akkor, ha nyitott égésterű gázkészülék van a lakótérben és fokozott légzárású nyílászárók kerülnek beépítésre, de a légbeeresztő zsalu beépítését megspórolják. Szénmonoxid-mérgezéshez vezethet az is, amikor egy nem megfelelően szellőző kéményű fatüzeléses kandallóval fűtenek. A veszély egy másik forrása, ha a házban több évtizedes, elavult fűtési technológia van, amit ráadásul nem nézetnek meg szakemberrel. Persze ez áll az újabbakra is. Tévhit az, hogy a modern gázkészülékek mindentől megóvnak. A kéményeldugulás ellen megvédenek ugyan, de egyéb, például szennyeződések okozta problémák ellen nem feltétlenül hatásosak. Tehát a tanácsom mindenképpen az, hogy minden évben ellenőriztessék készülékeiket. Nem kell megvárni az utolsó pillanatot, akár szeptemberben sor kerülhet a berendezés átvizsgálására - nyilatkozta a Gyulai Hírlapnak Kántor Tibor.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)