Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Humoralista szerint a humor

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Súr EnikőKULTÚRA • 2012. március 23. 09:29
Humoralista szerint a humor
Hajnal Kata operaénekesnő és Sándor György humorista a Gyulai Várszínházban
Hajnal Kata és Harazdy Miklós a színpadon. Fotó: Gyulai Hírlap Online - Rusznyák Csaba

Hajnal Kata operaénekesnő, Sándor György humorista és Harazdy Miklós zongoraművész volt a vendége a Gyulai Várszínháznak. A rendhagyó komolyzenei koncertként beharangozott Opera-komédia című esten a humor és a zene egyformán fontos szerepet játszott.

Noha Sándor György időről időre „összefoglalta” az operarészleteket, a humorista és az énekesnő eltérő műfajú előadásában nem sok kapcsolódási pontot találhattunk. Talán az elvágyódás érzése az, ami összeköthetné a kettőt, hiszen – ahogy a humorista megfogalmazta az este folyamán – az opera egyfajta aranykorba kalauzolja a hallgatóságot, abba a kiűzetés előtti paradicsomi állapotba, ahová minden ember visszavágyódik. Ezért van mindannyiunknak „édentitászavara”. Valószínűleg a humor is hasonló szerepet tölthet be az életünkben: felold, kikapcsol, más színben láttat.

Az itthon még kevéssé ismert, jelenleg külföldön éneklő Hajnal Kata számára talán nem olyan idegen az egymástól távol álló műfajok házasításával való kísérletezés, hiszen néhány évvel ezelőtt kiadott crossover lemezén a komolyzenét és a popzenét igyekezett egymással ötvözni. Az énekesnő a várszínház kamaratermében hol nagyestélyiben, hol takarítónőnek öltözve énekelt áriákat a színpadon olyan szerzőktől, mint Verdi, Strauss, Berstein, Offenbach vagy Gounod.

A humorista nem csupán felvezette az operarészleteket, vagy ahogy ő fogalmazott: szórakoztatta a közönséget, amíg az énekesnő átöltözött, bevezetői különálló, önálló életet éltek. Sándor György – aki saját bevallása szerint az írók között előadóművész, az előadóművészek között humorista, a humoristák között pedig humoralista (vagyis egyszerre humorista és moralista) – a tőle megszokott elgondolkodtató, intellektuális humorral, meghökkentő asszociációkkal és interaktivitásra, a közönséggel való párbeszédre törekvő előadásmódjával zökkentette ki a gyulai közönséget a szürke hétköznapokból.

Az előadóművész anekdotáiban a valóság észrevétlenül folyt össze a mesével, a vidám a szomorúval. Történeteiben felidézte a gyermekkorát, a Színművészeti Főiskolán eltöltött időszakot, a Kossuth-díj-átadást. Hallhattunk csókról szóló kiselőadást, szociológiai adomát és kalauzos történetet. Előadása közben mi is Burda-szabásmintát használtunk térképként, együtt játszhattunk vele gondolatokkal, szavakkal.

    

 

Sándor György a Gyulai Várszínházban. Fotó: Gyulai Hírlap Online - Rusznyák Csaba
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM