
A kelkáposzta közeli rokona a fejes káposztának, de levelei hólyagosak, bodrosak, és nem alkotnak tömör fejet, hanem lazán simulnak egymáshoz. Színe élénkebb, teltebb, íze lágyabb, kellemesebb. (A kelkáposzta íze annál jellegzetesebb, minél sötétebb a levele.)
A kelkáposztát már több mint ezer éve termesztik Európában. Feljegyzések szerint Savoya környékéről származik, s olaszkáposztának is nevezik.
Könnyebben emészthető, kisebb mértékű a puffasztó hatása, nem terheli meg úgy az érzékeny gyomrokat, mint a fejes káposzta.
Táplálkozási értékét a benne levő szénhidrátok, az emészthető rostok, fontos ásványi sók, mint a kalcium, kálium és magnézium, valamint a vas, az A-, B1-, B2-, C-, E-vitamintartalma, az íz- és zamatanyagai adják. Gazdag vitamintartalma miatt immunerősítő, daganatmegelőző, gyulladásgátló hatású élelmiszer.
Az elkészítési lehetőségei szűkösebbek, mint a fejes-káposztáé, hiszen sem nyersen salátának, sem télire, savanyításra nem használható. Leveleit használják ételek ízesítésére! Főzve finom lesz belőle a főzelék is, és darált hússal, pörköltmaradékkal, morzsával, tejföllel, stb. változatos rakott ételek is készíthetőek belőle.
A kömény talán a leginkább hozzáillő fűszer.
A lazább fejű káposztát felhasználás előtt tanácsos leforrázni, így nemcsak a kis kesernyés ízétől szabadulunk meg, hanem a levelek közt esetleg megbúvó csigák, rovarok is előkerülnek - ezek ugyanis a hideg vizes mosásnál könnyen rajtamaradhatnak a levélre tapadva.
A következő ételekhez jó étvágyat kívánok!
Frankfurti leves
30dkg virsli
80dkg kelkáposzta
3dl tejföl
5dkgvöröshagyma
60g olaj
80g liszt
só
kömény
fokhagyma
majoránna
A megmosott, metéltre vágott kelkáposztát 3,5 liter hideg vízben feltesszük főni. Ízesítjük a fűszerekkel. Zsemleszínű rántást készítünk, amelyben átfuttatjuk az apróra vágott vöröshagymát és a péppé zúzott fokhagymát. Ha a kelkáposzta megfőtt, berántjuk, és jól összeforraljuk. A felkarikázott virslit a levessel még néhány percig főzzük. Simára kevert tejföllel dúsítva, melegen tálaljuk.
Energia: 232 kcal/adag
Fehérje: 8,7 g
Zsír: 17,1 g
Szénhidrát: 10,6 g
Frankfurti leves rántás nélkül
A következő recept rántás nélkül készül, így a lisztre vagy tejre érzékenyek is élvezhetik.
40 dkg kelkáposzta
3 db közepes burgonya
2 gerezd fokhagyma
1 közepes vöröshagyma
1-1 csipetnyi őrölt kömény, bors és majoránna
1 teáskanál pirospaprika
20 dkg virsli
1,5 l alapleves (csont, zöldség vagy csirke)
olaj
A felaprított hagymát és fokhagymát kb. 1 evőkanál olívaolajban üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát és paprikát, 1-2 percig megforgatjuk, majd felöntjük a levessel. Felforraljuk, és alacsony lángon a burgonyát félig megfőzzük. Hozzáadjuk a csíkokra szeletelt kelkáposztát, és kb. 8-10 percig főzzük. Amikor a káposzta megpuhult, de még roppanós, egy turmixszal kissé besűrítjük a levest (elsősorban a burgonya darabokat). A leveshez adjuk a virsli darabokat, és kb. még öt percig tovább főzzük. Melegen tálaljuk tejföllel, vagy joghurttal.
Energia: 356 kcal/adag
Fehérje: 18,9 g
Zsír: 23,8 g
Szénhidrát: 18,5 g
Kelkáposzta palacsintatésztában
1 fej kelkáposzta
2 db tojás
15 dkg liszt
2 dl tej
5 dkg zsír
törött bors
só
ízlés szerint köménymag
szerecsendió
A kelkáposztafejet négybe vágva, sós vízben félpuhára főzzük, vigyázva, nehogy túl puha legyen és szétessen. A tojásokból, lisztből, tejből, sűrű palacsintatésztát készítünk, sűrűbb legyen a massza, mint a normál palacsintánál. A lecsurgatott kelkáposztát ebbe forgatjuk, a kelkáposztát előtte megszórjuk kis köménymaggal és szerecsendióval. Forró zsiradékban 5 percig fedő alatt, majd megfordítás után fedő nélkül pirosra sütjük.
Energia: 468 kcal
Fehérje: 18,4 g
Zsír: 21,3 g
Szénhidrát: 49,8 g
Ezek az ételek kevesebb, mint 1000Ft-ból készülnek el.
Jó étvágyat!