
Nemrégiben egy különlegesnek mondható fényképet kaptam a palermói történeti levéltárból. A fotón a Szicíliában hősi halált halt Tüköry Lajos – akinek István öccse a gyulai Kolera temetőben nyugszik – csontváza látható. A körösladányi születésű katonatiszt – az 1848/49-es szabadságharc főhadnagya, a török hadsereg őrnagya, végül pedig Garibaldi alezredese – Palermo ostromakor, 1860 május 27-én a lábán megsebesült, majd a fellépő üszkösödés következtében június 6-án elhunyt.
A halála után ezredessé előléptetett hős temetésére másnap, június 7-én került sor. Ekkor helyezték el földi maradványait a San Antonio templom melletti sírkertbe – ideiglenes jelleggel – örök nyugalomra. 1910 márciusában, a marsalai partraszállás 50. évfordulója alkalmából rendezett nagyszabású ünnepség előtt azonban Tüköry holttestét exhumálták, majd orvos szakértők bevonásával azonosították. Ez utóbbi munkát megkönnyítette az a korabeli dokumentumokkal is alátámasztott tény, mely szerint Tüköry Lajos egyik lábát a halála előtt néhány nappal amputálták. A talált csontváz pedig egy, a bal combjánál amputált lábú férfi földi maradványa volt.
Az azonosítás megtörténte után, 1910 június 6-án – Tüköry halálának éppen fél évszázados évfordulóján – a csontokat átszállították a San Domenico bazilika panteonjába, ahol a mai napig is egy díszes síremlék hirdeti e magyar hős nevét és tetteit. A fényképet tehát ekkor, az exhumálás és az újratemetés között, azaz 1910 tavaszán készítették.