A gyulai 33 ezres lakosságra mindösszesen négy felügyelőt ruházott fel bizonyos jogosítványokkal Gyula Város Képviselő-testülete az önkormányzati rendeletek betartatására, illetve betartásának ellenőrzésére. A lépést a kilencvenes évek környékén megszűnt Városi Rendészet indokolta, miután már nem volt felügyelete a közterületeknek. A feladat főként a parkok, terek, füvek, játszóterek, csapadékvíz-elvezető árkok, ingatlanok előtti területek ellenőrzése lett. Jelenleg 14 választókörzetben két-két járőrpár tevékenykedik. Beszélgetésünk során bizonyos – egyszer meglévő – jogkörök hiányára is fény derült.
– Nagyon sok olyan terület van a belvárosban, ahol megállni tilos táblával vannak védve útszakaszok. Ez abból is fakad, hogy a Harruckern tér és Kossuth tér átépítéséből úgynevezett sétálóutcává alakult egy komoly forgalmú út. Azzal, hogy a Városház utca egy részét mentesítettük a forgalom alól, az Árpád utcára, Megyeház utcára és Jókai utcára nagyobb forgalom hárul. A gépjárművek kiszorultak a belvárosból, ne zavarják a bent lakók nyugalmát. A 2009. február 1-jével hatályba lépő jogszabályváltozás érzékenyen érintett bennünket, ugyanis a közterület-felügyelet nem sújthatja helyszíni bírsággal a megállni tilos tábla után parkolókat. Nem elsősorban a bírságokból befolyt összegeket hiányolom, hanem azt, hogy így nehezebb fenntartani a rendet.
Millió rendezvény van városszerte, mégis két kiemelt területe is van a felügyeletnek: a várkert és a Göndöcs-kert, illetve harmadikként a Kossuth téri rendezvénytér a kerékpárral, rollerrel, gördeszkával mutatványozó tizenéves srácok miatt. Rendszeresen problémát okoz városunkban a zöldhulladék égetésére vonatkozó tilalmak be nem tartása. Továbbra is gond, hogy kevés a parkolóhelyek száma a várfürdő és a megyei kórház körül. Volt olyan napja a hatóságnak, hogy száznál is több bírságot kellett kiszabni zöld területen parkolásért. Ráadásul a külföldi rendszámú autókkal semmiféle szankciót nem tudnak alkalmazni ugyanazért a vétségért, amiért egy magyar jármű tulajdonosa 3 000–20 000 forintos büntetést kaphat. Néhány évvel ezelőtt, európai unós elvárások miatt, a közterületen nevelt gyümölcsfák összeszámolása adta fel a leckét, ugyanis az uniós országokban nem „divat”utcán gyümölcsöt termeszteni. A járdán széttaposott, csúszós termések nem csak esztétikailag kifogásolhatóak, hanem balesetveszélyt is rejtenek magukban. Nem kevesebb, mint 10 ezer 113 gyümölcsfát számoltunk össze Gyula területén.
– Az európai szemlélettel rendelkező ember nem nézi el háza előtt a rendetlenséget, önmaguktól felszedik a lehullott gyümölcsöt, de sajnos még mindig vannak olyanok, akik nyomdafestéket nem tűrő szavakkal reagálnak a felszólításra. Az évek során megszerzett rutinnal és empatikus képességgel meg tudjuk győzni a lakosságot, az atrocitásokat pedig fel kell dolgozni. Mind a négyen itt születtünk, lokálpatriótának érezzük magunkat. Nyilván azért húzta ezt a ruhát magára az ember, hogy a városa szép legyen, és a Gyulára látogató turista is azt mondja, hogy érdemes volt itt lenni – mondta végezetül Hámori András.