Fotó: MTI
Vízkárelhárítási gyakorlatot tartott az Energiaügyi Minisztérium, az Országos Vízügyi Főigazgatóság és a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság május 14-én a Kisdelta árvízi szükségtározónál.
A rendezvényen elhangzott: a szükségtározó beüzemeléséhez tartozó vízkárelhárítási folyamatokat az 1995–96 telén levonult rendkívüli árhullám szimulálásával gyakorolják a vízügyi szakemberek, valamint a társszervezetek, a gyakorlat során a mályvádi és a mérgesi árvízi tározókat nyitották meg.
A megjelenteket V. Németh Zsolt vízgazdálkodásért felelős államtitkár köszöntötte. Mint mondta, az ilyen gyakorlatokra a tudásmegosztás és tapasztalatszerzés miatt van szükség.
Fotó: MTI
Kifejtette: bár sokan azt gondolják, hogy az árvízvédelem korszaka már lejárt, helyette a vízvisszatartással kell foglalkozni, de a veszélyérzet nem csökkenhet, elég a tavalyi évre és a Dunán levonuló árhullámra gondolni.
Hangsúlyozta: Magyarország több mint fele veszélyeztetett árvízvédelmi szempontból, ez közel 700 települést, ipari létesítményeket, utakat és földeket jelent, de a területek 97 százaléka töltésekkel védett. A Kisdelta szükségtározó 29 település és mintegy 170 ezer ember védelmét szolgálja.
Láng István, az Országos Vízügyi Igazgatóság vezetője emlékeztetett: az elmúlt 15 évben az országban rekordárvizek voltak, amelyek 400 milliárd forintos beruházásokat vontak maguk után a vízügy területén.
Fotó: MTI
Mint mondta, megalkották a modellalapú vízgazdálkodást, amelynek részeként lokalizációs tervek is készültek, ezek egy esetleges töltésszakadás esetén mutatják be a további teendőket.
A gyakorlat menetéről Lúczi Gergely, a Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság igazgatója beszélt. Megtudtuk, a tározó megnyitásának gyakorlatát olyan elemekkel egészítették ki, amelyek az igazgatóságok védelmi osztályának feladatát képezik.
Kiépítették egy mobilszivattyús csővezetéket, amellyel feltöltöttek egy két szegmenstábla közötti területet a tározóban. Telepítettek egy merülőfalat és egy olajleszedő berendezést, valamint hosszmenti világítást a töltésre – részletezte az igazgató.
Fotó: MTI