A járvány megfékezése és a megelőzés támogatása érdekében az Agrárminisztérium pályázatot hirdetett az állategészségügyi és járványügyi infrastruktúra fejlesztésére, az ágazat védekezőképességének megerősítésére és a biológiai biztonság javítására – idézte fel az NGM.
Bejelentették: az NGM emellett folyamatosan vizsgálja a gazdák helyzetét és a szükséges beavatkozási lehetőségeket, a szakminisztérium intézkedéseit támogatva első lépésként ötpontos intézkedési csomagot dolgozott ki a gazdák és az állattartók megsegítésére, amellyel célzott pénzügyi és gazdasági segítséget nyújt az érintetteknek.
Az első pontban „hitelezési moratóriumot” jelentett be az NGM. Eszerint azokon a telepeken, ahol a járvány következtében állatok leölésére került sor, automatikusan „hitelezési moratórium lép” életbe. Halasztással élhetnek az érintett gazdák tőke-, kamat- és díjfizetési kötelezettségük teljesítésében, ezáltal átmeneti pénzügyi tehermentesítést kaphatnak a működés fenntartásához, pénzügyi helyzetük stabilizálásához.
Bérgarancia támogatást kínál a minisztérium. A Bérgarancia Alapon keresztül az NGM támogatást nyújt annak érdekében, hogy a hatóságilag lezárt gazdaságokban továbbra is biztosított legyen a munkabérek kifizetése.
A visszatérítendő állami támogatás összege munkavállalónként legfeljebb 2 millió 945 ezer 570 forintig terjedhet. A támogatási kérelmet a Budapest Főváros Kormányhivatala Foglalkoztatási Főosztályához szükséges benyújtani.
A harmadik pontban kártalanítási forrást biztosít az NGM, azaz a védekezési intézkedésekhez kapcsolódóan a kormány költségvetési forrást különített el, így az érintett gazdák kártalanításához szükséges összeg rendelkezésre áll.
A járvány által közvetlenül érintett gazdák részére nulla százalékos kamatozású és díjmentes hitelkonstrukciót alakítanak ki a Széchenyi Kártya Program keretében telephely újraindítása és likviditási célokra.
Végül az ötödik pont szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium felkérte a Magyar Fejlesztési Bankot, hogy biztosítson kedvező feltételű finanszírozást az állattartók számára.
A konstrukciók nemcsak a marha- és sertéstartók, hanem az állattartó ágazat minden szereplője, így a baromfitartók előtt is nyitva fognak állni, ezzel segítve az ágazat finanszírozási stabilitását, miután a piaci bankok gyakorlatilag kivonultak a szektorból.
Az NGM megerősítette, hogy a kormány minden szükséges eszközt mozgósít annak érdekében, hogy a magyar állattartók átvészeljék a nehézségeket, és megerősödve folytathassák munkájukat.
Mint írták, az intézkedések célja kettős: egyrészt biztosítani az állategészségügyi biztonságot és az élelmiszer-ellátási lánc zavartalanságát, másrészt fenntartani a gazdasági stabilitást az állattenyésztési ágazatban.
Az Agrárminisztérium, a Nemzetgazdasági Minisztérium és a kormány további szervei továbbra is szorosan együttműködnek annak érdekében, hogy a magyar állattenyésztés versenyképes, fenntartható és válságálló maradjon – zárta közleményét az NGM.