A szociális munka napja alkalmából több elismerést is átadtak november 15-én a Gyulai Kistérség Egységes Szociális és Gyermekjóléti Intézménye által szervezett ünnepségen, a gyulai Vigadóban.
Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere és az intézményt fenntartó Gyula és Környéke Többcélú Kistérségi Társulás tanácsának elnöke beszédében hangsúlyozta: a szociális érzékenység és a szolidaritás a legnemesebb polgári erények közé tartoznak, a szociális képzés pedig ezekre épít.
„Szüksége is van az erős felépítményre, hiszen a szociális munkát végzők felelőssége hatalmas, munkájuk nem mindennapi erőt és elszántságot kíván. Ezért is becsüljük oly nagyra azokat, akik a segítségnyújtásnak szentelik az életüket” – fogalmazott, megjegyezve, hogy a szociális ágazat dolgozóinak folyamatosan új kihívásokkal kell szembesülniük, köztük a társadalmi elidegenedéssel.
Kiemelte: anyagilag is igyekeznek kifejezni a szférában dolgozók iránt érzett megbecsülésüket, így a korábbi évekhez hasonlóan idén is számíthatnak az intézmény munkatársai év végi jutalomra. Emellett olyan átfogó programon is dolgoznak, amellyel a munkakörülményeket javítanák, ezt a jövő évi költségvetés ismeretében véglegesítik majd – tette hozzá.
A polgármester reményét fejezte ki, hogy „eljön az az idő, amikor anyagilag és a társadalmi megbecsülést tekintve is méltó helyre kerül a szociális ágazat, amely nemcsak az ellátottakért, hanem a közösség egészéért dolgozik nap mit nap”.
Kiss Szabolcs, az intézmény vezetője köszöntőjében aláhúzta: közösségük egyfajta család, hiszen munkatársaik támaszkodhatnak egymásra, és mindannyian ugyanazért a nemes célért dolgoznak, hogy „biztonságot, támogatást és reményt nyújtsanak azoknak, akiknek erre a legnagyobb szükségük van”.
Elmondta: illetékességi területük négy településre, Gyulára, Elekre, Kétegyházára és Lőkösházára terjed ki, és az intézmény 23 telephelyén csaknem háromszáz közalkalmazott, valamint külsős szakemberek segítségével gondoskodnak az ellátottakról.
Kifejtette: intézményük a szociális alapszolgáltatások sokaságát nyújtja, ezek közé tartozik például az idősek ellátása, a demenciával élők támogatása, a pszichiátriai és a szenvedélybetegek segítése, a fogyatékkal élők gondozása és a gyermekjóléti szolgálatok.
Mint fogalmazott, ők töltik be azokat a szerepeket, amelyekre sokszor nincs jelentkező, és gyakran előfordul, hogy a család helyett ők a gondozottak támasza.
Kitért arra is, hogy a Gál Ferenc Egyetemmel az elmúlt években létrehozott duális képzési programjaik hozzájárulnak a szociális szakemberek következő generációjának kiképzéséhez.
Az eseményen többen is elismerést vehettek át munkájukért. Az év dolgozója a jövőre nyugdíjba vonuló Kóra János lett, aki 2012. áprilisa óta dolgozik az intézménynél. A laudációból kiderül: a kitüntetett rendszeresen közreműködik a szociális szolgáltatási tervezési koncepció és a helyi esélyegyenlőségi program elkészítésében, évek óta koordinálja a mentálhigiénés csoportot, szervezi és lebonyolítja az ellátottak demensvizsgálatait, továbbá folyamatosan részt vesz a kistérségi szintű vetélkedők szervezésében. Több sikeres pályázat is a nevéhez fűződik, és a 90-es évek végén az idősek napja alkalmából szervezett városi ünnepség az ő ötlete nyomán valósult meg. Emellett kuratóriumi tagja az Őszidő Közalapítványnak.
Az Év Klubja vándorkupát az 5. számú idősklub ítélték oda.
Az Aranypedál vándordíjat Dürgőné Márta Ilona házi gondozó vehette át, aki 2000 óta dolgozik Gyulán.
Intézményvezetői dicséretben részesült Kubinszki Csabáné, a kétegyházi intézményegység dolgozója, Mohácsiné Tóth Tímea, a lőkösházi gondozási központ munkavállalója, Szabó Anita, az eleki intézményegység munkatársa, Semsei Margit, a gyulai Szép Alkony idősotthon ápolója, Igriczné Arató Ildikó, a gyulai bölcsőde kisgyermeknevelője, Juhász Edit, az intézmény központi igazgatásának dolgozója, valamint a gyulai család- és gyermekjóléti szolgálat kollektívája.
Az ünnepségen köszöntötték az intézmény legfiatalabb közalkalmazotti jogviszonyban álló munkavállalóját, a kétegyházi bölcsőde dajkáját, Domokos Vandát.