A honvédelem tantárgy oktatásának nem célja a a tanulók katonai pályára irányítása, csupán annak elősegítése, hogy a hazájuk iránt elkötelezett, gyakorlati honvédelmi ismeretekkel rendelkező, felelős állampolgárokká váljanak.
A képzés lehetőséget teremt arra, hogy a fiatalok általános ismereteik mellett átfogó képet kapjanak a magyar honvédelemmel összefüggő alapfogalmakról, a honvédelem rendszeréről.
A tantárgyat egy éven át tanulják a diákok a 9. évfolyamon, heti egy tanórában. A gyakorlati fókuszú oktatás keretében – mely 18 óra elméleti és 18 óra gyakorlati foglalkozásból áll – a fiatalok a mindennapi életben használható, praktikus ismereteket szerezhetnek. A tanórákat igény szerint délutáni, szabadidős foglalkozások egészíthetik ki.
A tantárgyat a Honvédelmi Minisztérium által biztosított, független szakértők bevonásával kiválasztott és felkészített, megfelelő pedagógiai és pszichológiai kompetenciákkal rendelkező katona oktatók tanítják, akiknek a tananyag a kisujjukban van, s nem csak ismerik a katonai életpályát, de járják is ezt az utat. A katona oktatók elkötelezettek az iránt, amit csinálnak. A Magyar Honvédség személyi állományához tartozó szakemberek az iskola egyéb honvédelmi nevelési tevékenységében is részt vesznek, például szakkörök, iskolán kívüli szabadidős programok, tanulmányi kirándulások és táborok szervezésében, lebonyolításában, valamint versenyekre való felkészítésben, ünnepségek szervezésében.
A katona oktatókat a tanév során a honvédelmi tárca által biztosított mentorok támogatják szakmailag.