Az NNK nyilatkozata szerint nem elegendő önmagában csapvizet fogyasztani, mert az izzadsággal ásványi anyagokat is veszítünk, ezért fontos, hogy rehidratáló folyadékot igyunk, valamint fogyasszunk lédús gyümölcsöket, sózott paradicsomot, uborkát. Az ajánlott napi 2-2,5 liter folyadék helyett akár 5 liter is javasolt, azoknak akik extrém körülmények között dolgoznak, lehetőség szerint pedig ne fogyasszunk vízhajtó hatású italokat, alkoholt, kávét.
Kiemelték: mindenki gondoskodjon idős családtagjairól, szomszédairól. Hívjuk fel őket, vásároljunk be nekik, váltsuk ki a gyógyszereiket.
Figyelmeztessük a környezetünkben élőket, ne kánikulában induljanak ügyeket intézni, ne most főzzék be a baracklekvárt, és a vasalás is várhat addig amíg lejjebb megy a hőmérséklet. Húzzuk le a redőnyöket, sötétítsünk el, teregessünk ki a lakásba vizes törülközőket. A belső térben 25 Celsius-fok a legideálisabb.
Hangsúlyozták: ne mártózzunk meg a szökőkutak vizében. Többségükben hosszú ideje ugyanaz a víz kering, ebben pedig lehetnek baktériumok, gombaspórák, madarak ürüléke is, inkább használjuk a párakaput, vagy térjünk be egy kis időre légkondicionált helyiségbe.
Kifejtették: a gyermekek, kisebb testtömegük miatt, gyorsabban kiszáradhatnak, de a hőségben mindenki fáradékonyabb, bágyadtabb, ezért járművezetés közben is legyünk figyelmesebbek, előzékenyebbek egymással.
Az NNK felhívta a figyelmet a hőgutára is, amely akkor lép fel, amikor a hosszan tartó meleghatás miatt a szervezet hőháztartása zavart szenved, túlmelegszik, mivel nem tudja leadni a felesleges hőt. Tünete lehet a vöröslő fej, a forró, száraz bőr, kifejezéstelen tekintet, tántorgó járás, megemelkedett pulzus, magas testhőmérséklet – akár 43-44 fok –, valamint az eszméletvesztés.
Kérték, hogy a tanácsokat betartva figyeljünk másokra és magunkra egyaránt.