Zakar Péter, az SZTE nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese a megnyitón kifejtette: a rendezvény célja, hogy összekapcsolja a gimnázium és az egyetem világát, továbbá megteremtse a lehetőségét, hogy a diákok rátaláljanak arra a területre, ami érdekli őket.
Beszédében aláhúzta: ha jól működik egy országban az oktatás, az erősíti a társadalom és a helyi közösségek kohézióját is.
Azt is mondta: a szegedi egyetem minden olyan kezdeményezést üdvözöl, amely elősegíti, hogy a végzett hallgatók visszataláljanak abba a régióba, ahonnan származnak. Hozzátette: ez nem kötelező, de van „plusz hozzáadott értéke”.
Zámori Ida, a gimnázium igazgatója köszöntőjében felidézte: a szegedi egyetem 2023-ban kiemelt partneri címet adományozott intézményüknek.
Kiemelte: rendezvényükön, a tudomány különböző területeit felölelő szekcióüléseken megismerkedhet a hallgatóság az általa választott diszciplína rejtelmeivel, és találkozhat a témakör legnevesebb előadóival.
Hangsúlyozta: olyan tudást, idegennyelv-ismeretet, világszemléletet szeretnének adni diákjaiknak, amelyek révén felkészülten kezdhetik meg felsőfokú tanulmányaikat, és szülővárosukba visszatérve hozzájárulhatnak a térség fejlődéséhez. Hozzátette: ez a jövőkép is hozzájárulhatott a gimnázium „beiskolázási sikereihez”, szeptemberben csaknem százan kezdik meg gimnáziumi tanulmányaikat az iskolában.
Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerületi Központ igazgatója, az esemény védnöke úgy fogalmazott: a szabadegyetemi jellegű rendezvény egyedülállósága abban rejlik, hogy az egyetem kiemelkedő előadóival, gyulai, Békés vármegyei hallgatókkal és fürdővárosi szakemberekkel találkozhatnak a fiatalok. Az esemény az eszmecserét és a közös gondolkodást ösztönzi – fűzte hozzá.
Kovács József, a térség országgyűlési képviselője emlékeztetett: a Békés Vármegyei Kormányhivatal és a Szegedi Tudományegyetem közti keretmegállapodás alapján az Erkel-gimnázium is csatlakozott ahhoz a partneriskolai hálózathoz, amelynek tagjai a mérnökképzés fejlesztése érdekében működnek majd együtt.
Megemlítette: a gyulai diákok többsége korábban és most is a Szegedi Tudományegyetemen tanul tovább.
Görgényi Ernő, Gyula polgármestere, a rendezvény védnöke többek között arról beszélt, hogy a fürdővárosi önkormányzat több ösztöndíjat is alapított, hogy segítse a diákokat. Jelezte: a Bay Zoltán tanulmányi ösztöndíj és az Erkel Ferenc művészeti ösztöndíj havi összege is emelkedik szeptembertől.
Kitért arra is, hogy az önkormányzat nemrégiben megállapodást kötött a Nemzeti Orvosbiológiai Alapítvánnyal; az együttműködés révén a tehetséges gyulai középiskolások részt vehetnek a szervezet által működtetett Nemzeti Tudósképző Akadémia tehetséggondozó programjában.
Arról is beszélt, hogy a fiatalok a felsőfokú tanulmányaik befejeztével Gyula számos intézményében elhelyezkedhetnek, többek között a vármegyei kórházban, a törvényszéken, a főügyészségen vagy a levéltárban. Hozzáfűzte: a gazdaság területén is olyan fejlesztések valósultak meg a településen, amelyek a jövő közgazdászainak és mérnökeinek kínálnak lehetőséget, ilyen az Airbus vagy a Satys gyulai üzeme.
A rendezvény plenáris előadását Sándor Klára, az SZTE Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának tanszékvezető egyetemi tanára tartotta A digitális világ csapdái címmel. Emellett csillagászati, jogi és orvostudományi témákról is szó volt, és a digitális pénzügyi tudatosságról is hallhattak előadást az érdeklődők.
A Szegedi Tudományegyetem és az Erkel Ferenc-gimnázium 2022 őszén újította meg 30 éves együttműködését, amelynek keretében szabadegyetemi programokat valósítanak meg. Az első Egyetem-tér-Gyula konferenciát tavaly június júniusban tartották a gyulai Vigadóban.