Gyulladáscsökkentő és köptetőhatása hatékony a nátha tünetei ellen. Vírus- és baktériumölő hatása miatt segíti az immunrendszerünket, és jótékonyan hat az emésztőrendszerünkre is, stimulálja a májat és az epét, szél- és görcsoldó.
Az izomzat ellazítására is alkalmazható, mivel serkenti a vérkeringést, felmelegíti az izmokat. Egy fárasztó nap után érdemes kipróbálni egy élénkítő, izomlazító rozmaringos fürdőt. Ehhez használható friss vagy szárított levél vagy rozmaring illóolaj is.
Az agyi erek vérellátására is hat, ezért élénkíti a memóriát. A rozmaring hatóanyagai a hajhagymákat is erősítik, serkenti a hajnövekedést és eltűnteti a korpát. A belőle készült kenőcs csökkenti az ízületi gyulladást, és jótékony hatású a reuma ellen is.
Migrén vagy fejfájás ellen egy kávéskanálnyi szárított vagy friss rozmaringot forrázzunk le 2,5 dl forró vízzel, hagyjuk állni, majd 10-15 perc múlva szűrjük le műanyag szűrővel. Naponta fogyaszthatjuk, de hosszútávon rendszeres használata nem javasolt.
A pontos használati utasításért, illetve más teákkal való fogyasztási lehetőségekért feltétlenül kérje ki egy természetgyógyász fitoterapeuta tanácsát. Mint minden gyógyteának, a rozmaringnak is lehetnek mellékhatásai, ha nem megfelelően használjuk.
[A cikk szerzője természetgyógyász fitoterapeuta, fülakupunktúrás addigtológus, mentálhigiénés szakember, kineziológus, okleveles rajzvizsgálati szakértő, komplex mozgásterápia-fejlesztő, tanulási coach. Rendelője címe: 5700 Gyula, Rákóczi u. 31., tel.: 06-20/487-6669.]