A ragadós galaj
Fotó: Pixabay.com
A források szerint Szűz Mária galajjal kitömött jászolban tartotta melegen kis Jézust. A ragadós galaj erős szálait sok évszázadon keresztül használták matracok kitömésére.
A növény hatóanyagainak köszönhetően vérnyomáscsökkentő, gyulladáscsökkentő és lázcsillapító hatású, illetve egyensúlyba hozza a pajzsmirigyműködését. Mindennapi gargarizálással lehet a strúmát (pajzsmirigy megnagyobbodás) hatékonyan kezelni. A friss növényből készült teát is alkalmas erre. Magas C-vitamin tartalma miatt felsőlégúti megbetegedésekre is iható, de alkalmazható méregtelenítésre, mert tisztítja a vesét és a májat is. A testben előforduló bármilyen nyirokmirigy duzzanat kezelhető vele, mint a gyulladt mandulák vagy a duzzadt hónalji nyirokcsomók.
A szerelemfű külsőleg különféle bőrbetegségekre hat. Lemosással a pattanások, miteszerek ellen lehet jó, pakolásként pedig a napégés és rovarcsípések gyógyítására alkalmas.
A tea elkészítése: egy evőkanál szárított növényt 2,5 dl vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, ezt követően leszűrjük. A teát üresen vagy mézzel ízesítve fogyaszthatjuk.
Pajzsmirigy alul- és túlműködés esetén 6-8 hétig napi két bögre teát kell elkortyolgatni, majd 2 hét szünet után még egy kúrát lehet kezdeni. Golyva (göbös pajzsmirigy) esetén napközben többször kell gargarizálni az elkészített teával. A kiáztatott teafüvet a göbre helyezhetjük dunsztkötéssel, vagy gézbe beletekerve egy sállal rögzíthetjük a nyakunkon legalább egy órán keresztül.
[A cikk szerzője természetgyógyász fitoterapeuta és fülakupunktúrás addiktológus, mentálhigiénés szakember, kineziológus. Rendelőjének címe: 5700 Gyula, Rákóczi u. 31., tel.: 0620/487-6669.]