Együttműködési megállapodást kötött az Erkel Ferenc gimnázium, a Szegedi Tudományegyetem és a Gyulai Tankerületi Központ. Az iratokat a polgármesteri hivatal dísztermében írták alá szeptember 30-án.
A megállapodás célja egy sikeres kapcsolati háló létrehozása és fenntartása a köznevelés különböző szintjei és a felsőoktatás között. Szeretnék elérni, hogy a munkaerőpiaci igényekhez igazodva a Gyulán, illetve Békés megyében született hallgatók visszatérjenek a településükre a diploma megszerzése után.
Az eseményen elsőként Kovács József országgyűlési képviselő köszöntötte a megjelenteket. Mint mondta, a megállapodás új lehetőségeket hordoz a város, a térség és az egyetem számára is.
Kifejtette, mára minden szereplő belátta, hogy fontos az oktatásban a rendszeres visszacsatolás, az alsóbb szintek monitorozása, az ott felgyülemlő információk értékelése.
– A Szegedi Tudományegyetem ezt a tanulságot levonva vesz részt ebben az együttműködésben, amelynek során kétirányú tudástranszfer valósul meg, amelyből a felső- és középfokú intézmények egyaránt profitálnak – fogalmazott Kovács József.
Görgényi Ernő polgármester hangsúlyozta: különösen kedves számára, hogy a közös szakmai munka mellett az egyetem, a gimnázium és a tankerületi központ célként tűzték ki, hogy támogassák a diákokat abban, hogy egyetemi éveik után visszatérjenek a fürdővárosba.
Elmondása szerint 2010 óta azért dolgozik az önkormányzat, hogy a gyulai és a környéken élő diákok ne az otthonuktól távol keressenek maguknak megélhetést, ennek érdekében ösztöndíjakat is létrehoztak.
Aláhúzta: Gyula városa sok lehetőséget tartogat egy fiatal számára, hiszen a város több megyeközponti funkciót is ellát. Itt van az igazságszolgatás és az egészségügy központja, de megtalálhatják számításukat a településen a mérnökök és a történészek is.
Hozzátette, hogy a reálgazdaság területén is olyan lépéseket tettek, amelyek vonzóvá teszik a várost a képzett szakemberek számára: létrejött a Food Analytica Kft., az Airbus-gyár pedig az európai gazdasági térképre is feltette a fürdővárost.
Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerülti Központ igazgatója beszédében az Erkel Ferenc gimnáziumot méltatta, amely segít a diákoknak sikereket elérni, és megtalálni a választott szakmát. Mint mondta, az intézményben kiváló tanárok nevelik a fiatalokat egy biztonságos, kiteljesítő közegben.
Hozzátette: a Szegedi Tudományegyetem hazánk kiemelt oktatási, egészségügyi, tudományos és innovációs műhelye.
Zámori Ida, az Erkel Ferenc gimnázium intézményvezetője hangsúlyozta: remélik, hogy a szakmai együttműködés lehetőségek tárházát nyitja meg a fiatalok előtt.
Elmondta, a gimnázium és a szegedi egyetem között 30 évvel ezelőtt köttetett meg az első megállapodás, az elmúlt évtizedekben pedig folyamatos és sikeres volt a közös munka, az eredmények vitathatatlanok.
– Közösen támogatjuk növendékeinket abban, hogy megtalálják a számukra legmegfelelőbb pályát, életfeladatot, azt a területet, amelyet örömmel fedeznek fel, amely motiválja őket abban, hogy még jobbakká váljanak.
Zakar Péter, a Szegedi Tudományegyetem nemzetközi és közkapcsolati rektorhelyettese köszönetet mondott a hosszú évek óta tartó együttműködésért, amely szerződésben foglalt, formalizált módon folytatódik a jövőben.
Kezdetben oktatás folyt az egyetemeken, majd következett a kutatás, a modern korban megjelent a gazdaságfejlesztés is, jelenleg pedig a kezdeményezés is feladatuk – fogalmazott.
A rektorhelyettes véleménye szerint ha adott egy egyetem és egy olyan oktatói-nevelői munkát végző intézmény, mint az Erkel Ferenc gimnázium, akkor azok „találkozni fognak”.
– A célunk közös: a fiatalabb generációkat olyan tudáshoz juttatni, amely a társadalom és a régió számára is hasznos – mondta.
A köszöntők után a felek aláírták a megállapodás dokumentumait, majd Zámori Ida jelképesen átadta azokat Komjáthy Nándor végzős tanulónak.