az eszköz akár a kulcstartón is elfér
Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter
A jelzőrendszeres házi segítségnyújtás a saját otthonukban élő, egészségi állapotuk vagy szociális helyzetük miatt rászorulók ellátásában hasznos, elsősorban krízishelyzetek elhárítására szolgál – mondta Kiss Szabolcs. Az ellátás a gondozónők munkaidején belül történik, ugyanakkor előfordulhatnak olyan helyzetek, amikor az ellátott ezen az időn túl is segítségre szorul, ilyenkor lehet hasznos a segélyhívó készülék.
– A 2000-es évek elején egy rádióhullámmal működő rendszer lett kiépítve Gyulán. A rendszer biztonságosan működött, de az elmúlt tizennyolc év során a technika elhaladt mellettünk, és már vannak olyan kritériumok, amelyeket a régi rendszer nem tud teljesíteni. Ilyen például a kétirányú kommunikáció, a vízállóság vagy az elesésjelző.
Az intézmény vezetője kiemelte, hogy mindezek miatt áttértek egy új rendszerre: az új eszköz kulcstartó méretű, mindössze egy nyomógombbal rendelkezik, amelyen az SOS felirat olvasható. Ha valaki megnyomja a gombot, egy budapesti diszpécserközpontban ad le jelzést, ahol mentőtisztek dolgoznak. Onnan néhány másodperc múlva felhívják a segítséget kérő személyt. A készülék – mivel képes a kétirányú kommunikációra – automatikusan felveszi magát, így a diszpécser meghatározhatja, hogy elég-e, ha a gondozót küldi ki, vagy szükség van mentőre, tűzoltóra, rendőrökre.
a készüléket kiss szabolcs mutatta be
Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter
– A GPS miatt az eszköz nincs helyhez kötve, így ha az ellátott más településre megy – például a családjához –, akkor is kérhet segítséget a pánikgomb megnyomásával – mondta Kiss Szabolcs. – A diszpécser a GPS-koordináták által meghatározhatja, honnan érkezik a segélyhívás. Az olyan idős, demenciában szenvedő betegeknél is hasznos a készülék, akik térben, időben nem tudnak tájékozódni.
Megtudtuk, hogy a GPS funkcióinak segítségével beállítható egy virtuális kerítés is: ha a beteg átlépi a beállított határvonalat, akkor jelez a készülék, amelyben elesésjelző is van. Ha az ellátott elbotlik, akkor nem kell megnyomnia a pánikgombot, az eszköz automatikus jelzést küld.
– Ha riasztás érkezik, akkor a diszpécserközpont értesíti a gondozót, akinek városon belül harminc perce van arra, hogy kiérjen a vészjelzés helyszínére.
Kiss Szabolcs hozzátette, hogy az eszköznek van térítési díja, de mivel szociális ellátásról van szó, ezért ez csökkentett, nem haladhatja meg az ellátott jövedelmének két százalékát.
egymás mellett a régi és az új
Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter