Megújult a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház addiktológiai és légzésrehabilitációs osztálya. A DAOP-os pályázat keretében három rehabilitációs osztályt újítottak fel összesen 350 millió forintból. A múlt héten egy húszágyas hospice osztályt alakítottak ki a kórház régi patológiai épületében, ma pedig az egészségügyi intézmény Sitka utcai telephelyén lévő két rehabilitációs osztály készült el. A beruházás egy dél-alföldi konzorcium keretében valósult meg, amely tucatnyi pályázatot foglal magában.
A műszaki átadáson részt vett dr. Kovács József főigazgató főorvos, országgyűlési képviselő; Varga Lajos, a kivitelező Vektor Kft. képviselője, valamint Mohári Mihály műszaki ellenőr; Halmosné Mészáros Magdolna ápolási igazgató; dr. Felföldi Margit, az addiktológiai osztály vezetője és dr. Vincze Gábor, a pszichiátriai osztály vezető főorvosa is.
Dr. Kovács József köszöntőjében hangsúlyozta, a három osztály felújítása jó példa arra, hogy viszonylag kevés pénzből mennyi mindent meg lehet valósítani.
- Az osztály felújítása során igyekeztünk a szakmai elvárásoknak megfelelni. Az addiktológia kiemelten fontos feladatai közé tartozik a különböző függőségek gyógyítása. Ez most már valóban egy méltó környezet embertársaink gyógyulásához, illetve útvesztőből való kivezetésükhöz – mondta a főigazgató főorvos.
A Gyulai Hírlapnak dr. Kovács József kiemelte, mindhárom rehabilitációs osztály nagy jelentőségű, hiszen megyei szintűek, sőt mindegyiknek van megyehatáron átnyúló ellátási kötelezettsége is, tehát beutalási területük nagyobb, mint Békés megye lakossága.
A kivitelező képviseletében Varga Lajos a 180 millió forintból megújult addiktológiai osztály beruházását ismertette. Az épület mintegy ezer négyzetméteres területén 30 komfortos, 2-3 ágyas betegszoba létesült. A szakember elmondta, az épület alapvető szerkezete, valamint a tetőfedés megmaradt, a belső viszont teljesen megújult. Minden korszerűtlen elemet kicseréltek, így megújult a fal- és padlóburkolat, a hőszigetelés, ezen kívül korszerű nyílászárókat és fűtésrendszert kapott az objektum. Fontos része volt a munkának az épületgépészeti és elektromos rendszerek cseréje, valamint a mai tűzvédelmi követelményeknek megfelelő szerkezeti átalakítás, illetve hatékony tűzvédelmi rendszer beiktatása. Megtörtént az épület teljes körű akadálymentesítése és egy nagyméretű lift felszerelése.
A Gyulai Hírlapnak Mohári Mihály elmondta, a légzésrehabilitációs épületben kisebb átalakítások történtek. 45 millióból lecserélték a korszerűtlen tetőfedést, komplett külső hőszigetelést és fűtésrendszert kapott az épület. Készült a gyengén látókat felvezető burkolat, tűzjelző rendszer, akadálymentesítés, valamint megújult a vizesblokk. Ezen kívül az épület egyik oldalán egy statikai megerősítést is véghezvittek.
A megszépült osztályok Rapport István építész tervei alapján készültek. A statikai tervek Bánfi Ádám, az elektromos elképzelések Fekete Ferenc, az épületgépészeti tervek Varga István munkája. Az építkezés szakmai irányítója Csapó Sándor volt, szakértőként közreműködött Sajti Lajos és Gortka István.