Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Tojás ételek

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szalai Ilona dietetikus • MAGAZIN • 2009. november 12. 01:48
Tojás ételek
Egészségeset, finomat - olcsóbban

Nehéz elképzelni a mindennapi sütést, főzést tojás nélkül. A tojás valóságos ételcsoda, táplálkozás-élettani értéke rendkívül jelentős, hiszen szénhidrát, C-vitamin és élelmirost kivételével minden tápanyagot tartalmaz, ami az emberi szervezet számára szükséges. A tojás fehérjéje teljes értékű (18-féle esszenciális aminosavat tartalmaz).
 
A tojásban található vitaminok közül meg kell említeni a D-vitamint, mely a kalcium és a foszfor felszívódásáért felelős, az A-vitamint, mely a növekedés és a csontfejlődés nélkülözhetetlen elősegítője, valamint a látóhártya megfelelő működéséhez és az egészséges hámszövetek fenntartásához is szükséges, és végül az E-vitamint, amelynek antioxidáns hatása közismert. A tojásban található, vízben oldódó vitaminok közül említést érdemel a B2, B12 , a folsav és a pantoténsav. A tojásban lévő ásványi anyagok tekintetében a foszfor, a vas, a jód és a cink mennyisége jelentős.

A tojást felhasználhatjuk nyersen, főzve, sütve. Készíthetünk belőle hideg és meleg ételeket. Lehet főszerepe egy étel elkészítésénél, de lehet kiegészítés, töltelék vagy dekoráció. Része lehet a reggelinek, vacsorának és ebédre tálalhatjuk feltétnek is.

A most következő ételeket régen találtam egy receptes újságban. Igazán finom ételek, érdemes kipróbálni azokat mindenkinek.

 

SÜLT TOJÁS JOGHURTTAL

4 tojás
4 dl joghurt
20 dkg sovány túró
2 dkg vaj
2 dl tej
6 dkg zsemlemorzsa
egy csipet só
1 csomó snidling, petrezselyemzöld

A tojásokat elkeverjük a joghurttal és a sóval. A túrót szétmorzsoljuk, s szintén hozzáadjuk. Belekeverjük a finomra vágott snidlinget és petrezselyemzöldet, végül hozzáadjuk a tejet és a zsemlemorzsát. A masszát kivajazott edénybe öntjük, tetejét megszórjuk zsemlemorzsával és néhány csipet vajjal. Sütőben sütjük, de csak addig, amíg megköt. Burgonyával, salátával tálaljuk.

Energia:     1161 Kcal
Fehérje:       78 g
Zsír:          57 g
Szénhidrát:    81 g                            

Az egész 500-600 Ft-ba kerül.                                                                                                                                    

TOJÁSLEPÉNY ALMÁVAL

10 db tojás
1 dl tejszín
3 dkg vaj
25 dkg alma
Só, szerecsendió

A felütött tojásokat tejszínnel, sóval, szerecsendióval ízesítve habverővel jól felverjük, majd hozzáadjuk a durvára reszelt almát. Teflonserpenyőben a vajat felmelegítjük és adagonként egyesével sütjük meg, mint a palacsintát, de nem fordítjuk meg. Ha a teteje megalvadt, még a serpenyőben egymásra hajtjuk a két szélét. Tányérra csúsztatjuk és burgonyával vagy salátával tálaljuk.

Energia:     1215 kcal
Fehérje:       58 g
Zsír:          99 g
Szénhidrát:    23 g

400-450 Ft-ba kerül ez az étel.

 

Tejszín helyett tejet is használhatunk. Ekkor a következők szerint alakul a tápanyagtartalom: 

Energia:      975 kcal
Fehérje:       59 g
Zsír:          72 g
Szénhidrát:    25 g         
            

Ez a változat 350-400 Ft-ból készül el.

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM