Szijjártó Péter külügyi és külgazdasági államtitkár részvételével átadták ma délután a Dénesmajort Nagyzerénddel összekötő utat. A projekt az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alap támogatásával a Magyarország Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program 2007-2013 keretében valósult meg.
– Ma már egyetértés van abban az Európa jövőjéről gondolkozók között, hogy az európai növekedés jövőbeni motorját egy erős közép-európai együttműködés fogja jelenteni. De ez az együttműködés csak akkor lehet erős, ha néhány olyan versenyképességi hátrányunkat le tudjuk dolgozni, amelyek jelenleg meggátolják az együttműködés erősebbé válását – hangsúlyozta beszédében az államtitkár.
Az egyik ilyen hátrány, hogy a világtörténelem fejleményei nyomán gazdaságilag egymáshoz illeszkedő térségeket áthatolhatatlan falakkal vágtak ketté. Ezek a képzeletbeli vagy valós falak a gazdasági térségeket úgy vágták el, hogy a két rész gyakorlatilag működésképtelenné vált, és elvesztette fejlődési lehetőségét, pedig ezek a települések csak egységükben életképesek. A határon átnyúló utak és vasútvonalak megszüntetése gazdaságilag kilátástalan helyzetbe sodorta a térségeket és az ott élő embereket.
A magyar kormány egyik legfontosabb célkitűzése, hogy ezen kettévágott térségek gazdaságának működését újraélessze. Magyarország 19 megyéjéből 14 megye határszakasszal rendelkezik. Magyarország határszakaszának 15 kilométeres övezetében 1,9 millió ember él. A teljes határszakaszon 91 határátkelő van, ebből 25 kilométerenként van átlagos átlépési lehetőség.
A határ menti települések fejlesztése érdekében a kormány nagyszabású út és határátkelő-építési programot indít. Ennek keretében a következő 1,5 évben 123 milliárd forintból 33 határkeresztező utat építenek, tízet akadálymentesítenek, és nyolcat felújítanak. Az útnak köszönhetően Gyula és Nagyzerénd zsákfalu jellege megszűnik. Az apró szépséghiba, hogy habár az út megépült, a schengeni határ miatt még további teendők vannak ahhoz, hogy a jó hír teljes egészében jó hír legyen. Szijjártó Péter ígéretet tett, hogy amennyiben Románia schengeni csatlakozása belátható időn belül nem valósul meg, a kormány megtalálja a lehetőséget arra, hogy az utat mégis használatba vehessük.
– Egy út átadása mindig ünnep, hiszen javítja a közlekedési lehetőséget, összeköt embereket egymással. A mai útátadás még ennél is erősebb szimbólumokkal rendelkezik. Annak idején, az I. világháborút megelőzően a Kárpát-medencében egységes gazdasági térség működött, városunk gazdasági vonzáskörzetéhez 30 település tartozott. Gyula élénk gazdasági, kulturális és gazdasági kapcsolatokat ápolt. A trianoni békeszerződéssel azonban ezek a kapcsolatok megszakadtak, de az igény rá ennyi évtized elteltével is megmaradt, hiszen a Körösköz gazdaságilag összetartozik. Azonban ahhoz, hogy kapcsolatainkat ápoljuk, jelentős kerülővel tudunk eljutni a gyulai határátkelőn át a Körösköz térségébe. Az út az egykori kisvasút nyomvonalán épült. A vonatsíneket már régen felszedték, azonban most a vasút helyett közutat építettünk, gyulai oldalon 1 kilométert, a Romániához tartozó szakaszon 7, 6 km-es szakasz valósult meg. Az út üzenete, ha felszedik a bennünket összekötő vasútvonalat, akkor helyébe előbb vagy utóbb utat építünk – hangzott el dr. Görgényi Ernő polgármester tájékoztatójában.
Simándi Sándor Zerénd polgármestere elmondta, 2004 óta küzd az útért. 2004 októberében kereste fel Gyula város polgármesterét, és feltárta elképzeléseit. A kezdeményezés meghallgatásra talált, és közös cél lett. A beadott tervpályázatot kétszer elutasították, a harmadik végül 2008-ban nyert. A kivitelezésre beadott pályázat másodjára nyert, és 2011 elején aláírták a finanszírozási szerződést. Nyolc évre volt szükség ahhoz, hogy megtervezzenek és megépítsenek egy utat, így 92 év után sikerült helyreállítani egy történelmi útvonalat.
– Ami rajtunk múlt, megtettük, bízom benne, hogy hangunk elhallatszik Budapestig és Bukarestig, és bízom abban, hogy egy magasabb szintű megállapodás megengedi majd, hogy az utat rendeltetésszerűen tudjuk használni Románia schengeni csatlakozása előtt is.



























