Hidrometeorológia
Az elmúlt 24 óra a Körösök magyarországi vízgyűjtő területén csapadékmentes volt. Román területen elszórtan hullott csapadék, a maximumot (7,5 mm) Belényesen mérték.
Árvízvédelem
Folyószakaszaink teljes magyarországi hosszukban apadnak. Tegnap 18 órától a II. fokú árvízvédelmi készültség I. fokúra mérséklődött a Hármas-Körös felső szakaszán (Gyoma).
Jelenleg érvényben lévő árvízvédelmi készültségek a reggeli vízállásokkal:
II. fok: Hármas-Körös alsó szakasza (Szarvas: 754 cm – II. fok 700 cm, III. fok 800 cm),
II. fok: Hortobágy-Berettyó (Árvízkapu: 661 cm – II. fok 650 cm, III. fok: 700cm)
I. fok: Hármas-Körös felső szakasza (Gyoma: 640 cm – II. fok: 650 cm, III. fok 750 cm)
I. fok: Sebes-Körös (Körösladány: 448 cm – I. fok: 400 cm, II. fok: 500 cm)
I. fok: Berettyó (Szeghalom: 323 cm – I. fok: 300 cm, II. fok: 400 cm)
Az igazgatóság 340 km védvonalából összesen 189 km-en folyik árvízvédekezés, 124 km-en I. fokú, 65 km-en pedig II. fokú.
Belvízvédelem
Igazgatóságunk 10 belvízvédelmi szakaszából jelenleg 3 szakaszon II. fokú, 6 szakaszon pedig I. fokú belvízvédelmi készültség van érvényben, 11 szivattyútelep üzemeltetése mellett.
Az elöntött területek kismértékben tovább csökkentek, jelenleg 7390 hektár, ebből 3105 hektár vetés, 1295 hektár szántóterület. A főbefogadókba átemelt vízmennyiség a védelmi periódus kezdete (2010. május 7.) óta mintegy 92 millió m3.
A vízgazdálkodási társulatok közül a békési (KBVGT) 14, a gyulai (KVGT) 9 és az orosházi (DBVGT) 2 szivattyútelepet üzemeltet.
Az önkormányzatok készültségekben nincs változás, I. fokú belvízvédelmi készültséget tart fenn Kondoros és Telekgerendás, Gyula pedig II. fokú készültséget.
Vízminőségvédelem
A Hortobágy‑Berettyó-főcsatornán és a Hármas-Körösön változatlanul III. fokú vízminőségi készültség van érvényben.
A Tiszántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség továbbra is folyamatos vízmintázásokat végez a Hortobágy-Berettyó főcsatorna, a Hármas-Körös, valamint a Szarvas-Békésszentandrási holtág vizéből. Emellett igazgatóságunk üzemi céllal működtetett vízminőségi laboratóriuma napi rendszerességgel végez vízminőségi vizsgálatokat a Hármas-Körösön és a Szarvas‑Békésszentandrási holtágon. A laboreredmények szerint az érintett szakaszokon, a vízminőség tekintetében lényegi változás továbbra sem mutatkozik.
A vízminőség javítása érdekében a szolnoki környezetvédelmi és vízügyi igazgatóság folyamatosan végzi a frissítővíz beemelését a Hortobágy-Berettyó főcsatornába és a Hármas-Körösbe. A Hármas-Körösön kialakult kedvezőtlen vízminőségi helyzetre tekintettel a Szarvas-Békésszentandrási holtágba történő szivornyás vízpótlás továbbra is szünetel.
2010. június 26-val kezdődően a Szarvas-Békésszentandrási-holtág teljes szakaszán – a korábbi évekhez hasonlóan - kagylópusztulás észlelhető. A holtág halászati hasznosítói (Körös-szögi Nonprofit Kft. és Halászati és Öntözési Kutatóintézet, Szarvas) gondoskodnak a kagylótetemek szakszerű eltávolításáról, elhelyezéséről és ártalmatlanításáról.
A helyi halászati szövetkezetek és horgászegyesületek folyamatos figyelőszolgálatot tartanak fent, az elmúlt 24 órában nem jeleztek újabb halpipálást, halpusztulást.
Továbbra is halászati és horgászati tilalom van érvényben a Hortobágy-Berettyó főcsatorna Csudaballa – Ecsegfalva közötti szakaszán és a Hármas-Körös folyó Szelevény – Mezőtúr (Árvízkapu) közötti szakaszán a III. fokú vízminőség-védelmi készültség feloldásáig. A Szarvas-Békésszentandrási holtágon nincs érvényben horgászati tilalom.
A meteorológiai előrejelzések szerint ma területi átlagban 1,3 mm csapadék valószínű - tájékoztatta a Gyulai Hírlap Online olvasóit Bak Sándor, a KÖR-KÖVIZIG igazgatója.