Néhány ismerősömet megkérdeztem, hogyan hat ez a kapcsolataikra:
„Sokáig elhallgattuk a konfliktusokat. De a hallgatás nem old meg semmit – sőt, ront a helyzeten. Most azon dolgozunk, hogy az érzéseinkről is beszéljünk. Mert aki csak a hétköznapokról beszél, az idővel elveszíti önmagát is.”
„Távkapcsolatban élünk. A kommunikáció az alapunk – és ez sokkal több, mint a beszéd. A megértésről szól. Ez hiányzik ma sokaknak, különösen a közösségi média miatt, meg hogy sokat játszik a https://casinocapo.hu/ oldalon.”
„Régen sokat beszélgettünk, ma alig marad idő. Ez megterheli a kapcsolatunkat – és hiányzik a kölcsönös eszmecsere. Néha azon gondolkodom, hogy talán már unalmas vagyok számára.”
„15 éve vagyunk együtt, de néha idegennek érzem magam mellette. Régen órákig tudtunk beszélgetni, ma gyakran csak csend van. Ez fáj, mert vágyom az intimitásra – beszélgetésben is.”
„A közösségi média rengeteg időt elvesz a kapcsolatból. Két gyerek mellett tudatosan emlékeztetnünk kell magunkat, hogy megálljunk és igazán beszéljünk – különben hosszú távon elveszítjük egymást.”
„A szervezettség fontos, de mély beszélgetések nélkül hiányzik az érzelmi kapcsolat. Így a kapcsolat gyorsan csak egy közös lakásérzetet ad.”
„Néhányaknak úgy tűnik, mintha csak lakótársak lennének”
Egy párterapeuta és mediátor szerint ezért távolodnak el egymástól a párok, és ezt lehet tenni ellene:
Sok kapcsolatban felszínes a napi kommunikáció. Ez probléma?
Igen, különösen a kihívásokkal teli hétköznapokban – munka, gyerekek, kötelezettségek mellett – szükség van tudatos közeledési pillanatokra. Ha a kommunikáció hosszabb ideig felszínes marad, felgyülemlenek az elégedetlenségek és ki nem mondott elvárások – így nő az eltávolodás kockázata.
Mit gondol arról a statisztikáról, hogy a párok naponta átlagosan csak hét percet beszélgetnek valóban egymással?
Ez azt mutatja, milyen kevés tér van az igazi párbeszédre – kevesebb, mint egy híradó ideje. Ugyanakkor ez egy ébresztő jelzés is: tudatosan kell időt szánnunk egymásra.
Miért esik sok párnak nehezére a mélyebb beszélgetés?
A hétköznapok tele vannak tennivalókkal – ki megy a szülőire, ki hozza a gyereket? Ha ezeket rendezték, gyakran már csak a small talk-ra marad energia. A tervezett „páros est” elvész a hétköznapi rohanásban.
Elfelejtettek a párok mélyen beszélgetni – vagy soha nem is tanulták meg?
A hozzánk forduló párok kb. 80%-a számol be kommunikációs problémákról. Sokan azt mondják, ezek az idők során alakultak ki – másoknál már a kezdetektől jelen voltak. A mély beszélgetések érzések megosztását jelentik – és épp ez megy gyakran nehezen.
Mi történik, ha ezek a beszélgetések hosszú távon hiányoznak?
Nő az érzelmi távolság. Az emberek csak egymás mellett élnek, a kötődés eltűnik. Nem ritkán halljuk: „Olyan, mintha csak egy lakótárs lenne.”
Hogyan lehet visszatalálni az igazi párbeszédhez?
Fontos a kíváncsiság megőrzése – még évek után is. Emellett: zavaró tényezők kikapcsolása, idő lefoglalása, meghitt légkör megteremtése. És aztán: felváltva beszélni és figyelni – ez hoz közelebb egymáshoz.