Az eseményt szervező Erkel Ferenc NKft. közleményében rámutatott: Gyula gazdasági életében is nagy szerepet játszott a kereskedelem. Blazovich László levéltáros, egyetemi tanár, középkorkutató szerint az itt élt kereskedők a távolsági állatkereskedelemből szereztek jelentős bevételt, de a vásár- és piactartás joga is fontos szabadságjoga volt a városnak.
Gyulán heti piacot már a 14. században is tartottak, 1384-ben említi nevét egy oklevél. 1467-ben a Szent Mihály-napi országos vásárról írtak; 1528-ból pedig már két vásárról tudunk: egy Szent Mihály-napiról és egy a Szent György-napiról. Karácsonyi János püspök, történetíró egy pünkösdi és egy Szent György-napi vásárról tett említést írt – idézték fel, megemlítve, hogy Corvin János a piactartás jogát a városnak adta, ami jelentősen hozzájárult a város tekintélyének növeléséhez.
A vásártartás komoly hatással volt Gyula fejlődésére: a település a 15–16. század fordulóján tágabb régiójának legnépesebb mezővárosává vált, közel háromszor annyian lakták, mint Békést és a mai Arad megyében található Simándot. Méretben csak a távolabb fekvő Szeged és Debrecen előzte meg.
A hétvégi programok között ökopiac, mesterségbemutatók, tánctanítás, krumplis pogácsa sütése, mustkészítés, korabeli ügyességi játékok, apródjelöltek keresése, vásári komédiások produkciója is szerepel.
A Portéka Kézműves és Termelői Közösség vásárának az erődítmény előtti terület ad majd otthont, a többi program helyszíne a várudvar lesz, ahol élő állatokkal is lehet majd találkozni, és a kiállítóhely garantált programjai is várják majd az érdeklődőket.
A Szent Mihály-napi vásár programjai:
10.00–18.00 Portéka Kézműves és Termelői Közösség vására a vár előtt
10.00–16.00 Ott van a kezedben – mesterségbemutatók és a szakmák kipróbálása a várudvaron
10.00–16.00 Vitéz kerestetik – ügyességi feladatok apródjelölteknek a Kerecsényi László Íjász Egyesület közreműködésével
10.30 Mihály-napi kikiáltók
11.00 Lúdas Matyi története vásári csepűrágók előadásában
12.00 Járd ki lábam – korabelitánc-tanítás a várudvaron
13.00 Mihály-napi kikiáltók
14.00–15.00 Lisztből legyen kerekes – krumplis pogácsa sütése
15.00–16.00 Mustráló – mustkészítés kezdőknek is
16.00 Mihály-napi kikiáltók
Kiegészítő programok:
kétlábas állatudvar a várudvaron
korabeli ügyességi játékok a várudvaron
Részvétel: várbelépővel (egésznapos, többszöri belépéssel: +500 Ft/fő)