Fotó: Görgényi Ernő Facebook-oldala
Mellszobrot állítottak Kósa Géza gyulai születésű dendrológusnak, kertészbotanikusnak, a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert egykori igazgatójának Budapesten, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem budai arborétumában.
A szeptember 22-én tartott avatóünnepségen Gyula város nevében Görgényi Ernő polgármester köszöntötte a megjelenteket, majd Hrotkó Károly, a dísznövény tanszék emeritus professzora, Barabics Elemér erdészmérnök, az alsótekeresi faiskola tulajdonosa és Ambrus Lajos író mondtak beszédet.
A gyulai településvezető közösségi oldalán azt írta: a szoborállítást Bíró Tamás kezdeményezte, a szobrot Tóth Dávid alkotta, aki a gyulai vár előtt álló lovasszobor készítőjének, Tóth Béla szobrászművésznek a fia.
Fotó: Görgényi Ernő Facebook-oldala
Az alkotás költségeihez a fürdővárosi önkormányzat félmillió forinttal járult hozzá.
A polgármester posztjában arra is kitért, hogy tudomása szerint Kósa Géza a második gyulai, akinek szobrot állítottak Budapesten. Az első Erkel Ferenc volt, akinek egész alakos szobrát 1888-ban avatták fel az Operaház homlokzatán.
Kósa Géza 2021-ben, hetvenegy éves korában hunyt el. 1975-től a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert dendrológiai gyűjteményének tudományos kezelője volt, majd csaknem két évtizeden át a botanikus kert vezetője. 2020-tól, nyugdíjba vonulását követően az ÖK Ökológiai és Botanikai Intézetének tudományos gyűjteményvezetőjeként dolgozott. Számos alkalommal járt tanulmányúton, gyűjtő- és terepexpedíción, elsősorban Kelet- és Közép-Ázsiában, valamint a Kaukázusban.
Fotó: Görgényi Ernő Facebook-oldala
2012-ben címzetes egyetemi docensi kinevezést kapott, 2017-ben a Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozatával ismerték el magas színvonalú munkáját.
Szülővárosával végig tartotta a kapcsolatot. 1974-ben a kertészeti egyetem megbízásából, egy országos program keretében felmérte Gyula famatuzsálemeit. Az ismétlő méréseket az ő kérésére végezte el idén januárban Pomázi Ferenc kertész.
Fotó: Görgényi Ernő Facebook-oldala