Az 1994-ben alapított ERBO-PLAN Kft. 2017-ben sikeresen pályázott a Vállalatok K+F+I tevékenységének támogatás kombinált hiteltermék keretében kiírt GINOP-2.1.2-8-1-4-16 jelű felhívásra „Mobil, műszaki textíliából épített árvízvédelmi fal fejlesztésére” című pályázatával. A projekt teljes költsége 110.984.304 Ft, melyből a támogatás összege 61.041.367 Ft.
Az utóbbi években tapasztalható, a folyók lefolyási viszonyait és a csapadékviszonyokat is érintő kedvezőtlen változások miatt hazánkban is egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik az előre kialakított fogadószerkezettel ellátott, többször felépíthető és elbontható, könnyen mozgatható, fémszerkezetű elemekből készült, hosszú élettartamú tömítéssel ellátott mobil gátak iránt.
Az Erdész Béla okleveles építőmérnök irányításával működő, országos szinten elismert, 2016-ban Építőipari Nívódíjat elnyert, 10 mérnököt foglalkoztató, a technológiával évek óta foglalkozó társaság 2018-ban innovatív kísérletsorozatba kezdett, melynek során azt vizsgálják meg, hogy az alumíniumból épülő árvízvédelmi falak helyettesíthetőek lennének-e olcsóbb, de műszakilag ugyanúgy megfelelő, más anyagból készült mobil gátakkal. A projekt keretében az ERBO-PLAN szakemberei egy olyan mobil gátat fejlesztenek, melyben az alumínium gerendákat egy speciális, műszaki textíliából kialakított vízzáró paplannal helyettesítik.
A mobil, műszaki textíliából épített árvízvédelmi fal több rendszer tulajdonságait egyesít: ugyanolyan módon telepítik, mint a korábban használt árvízvédelmi falakat, vízzárása a lapgátak, illetve a levegővel töltött tömlősgátak működésével egyező, 1–1,5 m gátmagasítás könnyen és egyszerűen kialakítható vele, ugyanakkor kiépítésének költsége töredéke az alumíniumból készülő mobil gátakénak. Összekapcsolható tömlős gáttal és a hagyományos homokzsákos gátmagasítással, szerelése egyszerű, gyors és nem igényel speciális szaktudást vagy eszközt.
Az ERBO-PLAN Kft. a 2018-as kísérletek eredményeit felhasználva 2019-ben sikerrel fejlesztette tovább mobil árvízvédelmi rendszerét. Az első ütemben acélszerkezetű megtámasztású szerkezet alkalmaztak, amihez a ponyvát kapcsolták, a 2018 szeptemberében lefolytatott tesztelés után leszűrték a tapasztalatokat, és meghatározták a fejlesztés további irányát. Az idei évben az acél helyett alumínium tartószerkezetet alkalmaztak, illetve módosították a ponyva és a töltés közötti kapcsolatot is. Korábban a ponyva közvetlenül a töltésre került, ezúttal azonban a töltésre egy vasbeton gerendát építettek, és a ponyvát ehhez kapcsolták, növelve ezzel a szivárgás elleni biztonságot.
Nem csak a szerkezetet módosították, a fejgerendába beépítettek egy olyan acélszerkezeteket is, melyhez közvetlenül kapcsolhatták a mobilfalat. Ennek köszönhetően nagymértékben nőtt a szigetelés biztonsága, a tavalyi évhez képest jelentősen javult a szivárgásvédelem, szinte semennyi víz nem jutott át a ponyván. Az év során nem ez volt az egyetlen próbálkozásuk. A Körös menti tesztmedence mellett egy másik próbaterületet is kialakítottak, egy olyan nyolcszög alakú medencét, amely segítségével próbára tehették a szerkezetek vízzáróságát. Két kísérletet végeztek el a nyár folyamán. Az ezeken tapasztaltak alapján is módosítottak a szerkezeten. Egy év alatt három kísérletet hajtottak tehát végre, melyek segítségével ki tudták küszöbölni a szerkezet „gyermekbetegségeit”.
Az ERBO-PLAN Kft. szakemberei a teszteredmények alapján módosításokat kértek a ponyvagyártótól, illetve egyeztettek a szigeteléseket készítő gyártókkal is. A mobil árvízvédelmi fal szigetelőszerkezetei esetében kétféle megoldást is kipróbáltak. Megvizsgálták, hogy a zárt cellás poliuretánhab vagy a lágygumi lemezek képesek jobban ellátni feladatukat, végül ez utóbbi bizonyult jobbnak, ráadásul pótlólag további biztosítékokat is beépítettek a rendszerbe, hogy elérhessék a maximális hatásfokot.
Összességében elmondható, hogy az új fejlesztésű mobil árvízvédelmi fal remekül vizsgázott, a meghívott szakemberek véleménye szerint is ígéretes utat jelenthet az árvízi védekezésben. A következő lépésben a cég szabadalmi védelmet fog kérni a fejlesztésre, és várhatóan január végére be tudják fejezni a munkát, az eredeti ütemtervnek megfelelően.