Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Beszéljünk a nyugdíjról

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Rontó Judit • MAGAZIN • 2019. január 27. 16:31
Beszéljünk a nyugdíjról
Tudatos pénzügyek

Teljes körű pénzügyi igényfelmérés során elkerülhetetlen, hogy a nyugdíj témája felvetődjön.  Korosztálytól függetlenül egybehangzó vélemény, hogy nem számíthatunk elegendő nyugdíjra. Ahhoz, hogy az álmainknak és a jól megérdemelt pihenésnek szenteljük a ledolgozott munka utáni éveket, már most el kell kezdenünk a nyugdíjas éveinkről gondoskodni.

RONTÓ JUDIT PÉNZÜGYI TANÁCSADÓ

Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő

A nyugdíjrendszer, mint a legtöbb országban, hazánkban is az úgynevezett felosztó-kirovó elv szerint működik. Ami annyit jelent, hogy az aktív dolgozók befizetéseiből fizetik ki az aktuális nyugdíjakat. Ez addig működik is, amíg több az aktív dolgozó, mint a nyugdíjas. A gond akkor kezdődik, ha ez a szám csökken. Hazánkban jelenleg 2,8 millió nyugdíjas van, nyugdíjukat a 4,4 millió foglalkoztatott finanszírozza. Azzal sajnos számolnunk kell, hogy a társadalom öregszik, kevesebb gyermek születik, illetve sokan nem itthon, hanem választott hazájukban fizetik a járulékokat. Ez egyre rontja a helyzetet. Harminc év múlva egy aktív keresőre már több mint egy nyugdíjas jut. Ma Magyarországon 65 év a nyugdíjkorhatár, de Európa több országában már 67 évre tolódott ki, így elkerülhetetlen, hogy ez a szám itthon is emelkedni fog.

A megoldás az, hogy az állami juttatást önerőből kell kiegészíteni, azonban az öngondoskodást minél hamarabb el kell kezdeni. A kamatos kamatnak köszönhetően a hosszútávon félretett összeg többszöröződni fog.

2014 óta létezik egy kifejezetten nyugdíjcélú megtakarítási forma, az úgynevezett nyugdíjbiztosítás. Ezzel a megtakarítással havi tetszőleges összeget tehetünk félre, kihasználva az állami támogatások adta lehetőségeket, hiszen az állam érdeke is, hogy többen gondoskodjanak nyugdíjcéljukról.  Az adójóváírás mértéke a befizetett biztosítási díj 20%-az, maximum 130 ezer forint lehet. Az így megtakarított pénzünkhöz, az államtól függetlenül, kamatadómentesen, az általunk megválasztott portfoliókba befektetve juthatunk hozzá a nyugdíjjogosultság megszerzéskor.

Vegyünk egy példát. Ha ön most 35 éves, a jelenlegi nyugdíjkorhatárt tekintve 30 év múlva megy nyugdíjba. Ha végig dolgozza ezt az időd, és már most elkezd félretenni havonta 15000 forintot a nyugdíjas éveire, az állami támogatással, valamint az évi várható 6%-os hozammal hozzávetőleg 24 millió forintot takaríthat meg.

Ön tudna ezzel az összeggel mit kezdeni?

 * * *

Ha felmerült bármilyen kérdése, vagy megosztaná tapasztalatait a cikk szerzőjével, az alábbi e-mail címen tudja felvenni a kapcsolatot Rontó Judittal, az OVB fiókvezetőjével: judyt.ronto@gmail.com

Összes cikk - lent (max 996px)
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM