
A minap találtam egy négylevelű lóherét. Ez adta az ötletet a következő cikkhez.
A réti lóhere, vöröslóhere az ehető gyógynövények egyike. Az észak-amerikai indiánok erőt adó zöldségként hasznosították. Írországban hagyományosnak számít a vörösheréből készített kenyér. Az őskeresztények a növényben a szentháromság szimbólumát látták. A görögök, a rómaiak, és a kelták is ismerték és tisztelték a gyógyhatását. A lóhere a treff kártyaszín motívuma lett. Hazája Európa, Ázsia, emellett legelők, útszélek takarmánynövényeként a Föld északi féltekéjén mindenhol meghonosodott. Számos helyen ún. zöldtrágya céljára termesztik, mert értékes talajjavító.
Jelentős gyógynövény. Elsősorban virágait gyűjtik. A növény színét a benne található gyulladásellenes és antioxidáns hatású polifenolok, flavonoidok adják. A sötétebb színű virágok értékesebbek, gyógyító hatásuk erősebb.
Virágából készült teája a máj-, epe-, cukorbaj és reumás bántalmak esetén fogyasztható. Fürdője is segíti a panaszok enyhítését ízületi megbetegedések és reuma esetén.
Fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása miatt kiválóan alkalmazható hörghurut, köhögés, influenza, valamint a torokgyulladást esetén. Fertőtlenítő hatása emésztőrendszeri fertőzés, ételmérgezés utáni hasmenés és hányás fellépésekor is érvényesül. Elősegíti a szervezet tisztító és méregtelenítő folyamatait. Kiütések, akne, ekcéma és a pikkelysömör is eredményesen kezelhető vele.
Nyugtató, görcsoldó és vizelethajtó hatása figyelemre méltó.
A lóhere gazdag forrása a természetes fitoösztrogéneknek, amelyek szerkezetüket tekintve hasonlítanak a női nemi hormonokhoz. A növény ennek köszönhetően segít csillapítani a menopauza kellemetlen tüneteit, de fogamzásgátló tablettát szedő nők, valamint az ösztrogénfüggő elváltozásokban (egyes mell- és nőgyógyászati daganatoknál) szenvedők körültekintéssel fogyasszák. Előtte konzultáljanak kezelőorvosukkal. Kétéves kor alatt, várandósság, szoptatás idején ne használjuk!
Vérrögképző hatása miatt a szív- és érrendszeri betegségekben szenvedőknek sem ajánlott a fogyasztása.
Könnyen emészthető glükóztartalmának köszönhetően serkenti az anyagcserét, csillapítja a fáradtság érzését, segít pótolni az elveszett energiát.
Egy népi bölcsesség szerint a vöröshere harmonizálja a test funkcióit, és hozzájárul a kiegyensúlyozott energiaszint fenntartásához.
Egészségükre!