
Befejeződtek a Food Analytica Kft. „Mikrobiológiai, analitikai és biotechnológiai kutatószolgáltató laboratórium létrehozása Gyulán” elnevezésű projektjének építési munkálatai. Az összesen 280 millió forintból megvalósult fejlesztés során egy új, 1100 négyzetméteres laboratóriumot épített, a működéshez szükséges berendezéseket és eszközöket szerzett be a Food Analytica Laboratóriumi és Innovációs Kft. A beruházás 12 új munkahely létesítéséhez járult hozzá, így 59-re nőtt a cégnél foglalkoztatottak száma. Ma délután dr. Kardeván Endre, a Vidékfejlesztési Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért és agrárigazgatásért felelős államtitkára részvételével zajlott le a kft. új, Henyei úti telephelyének az ünnepélyes átadása.
A Food Analytica 2006-ban alakult meg, majd a folyamatos fejlődésnek köszönhetően kinőtte békéscsabai központi telephelyét, ezért a társaság egy gyulai beruházás mellett döntött. A fejlesztés mintegy 280 millió forintos ráfordítással valósult meg: a laboratórium megépítésére 200 millió, berendezésre 20 millió, gépbeszerzésre 60 millió forintot fordítottak. Munkahelyteremtésre további 7 millió forintot nyert a cég. A munkálatok zöldmezős beruházásként valósultak meg. A telket a Gyula Város Önkormányzatától vásárolta meg a cég, a területen gyakorlatilag az alapinfrastruktúra kialakításától, teljesen nulláról kellett kezdeni, a laboratórium helyén korábban nem állt épület.
A Food Analytica Kft. az élelmiszerek és takarmányok mikrobiológiai és analitikai vizsgálatával foglalkozik. A hazai húsipar szereplőinek jelentős hányada a Nemzeti Akkreditáló Testület által akkreditált laboratóriumukban vizsgálja be a mintáit. Ügyfélköre Magyarországra és a környező országokra terjed ki, a szerződött partnereik száma négyszáz felett van.
A cég munkavállalóinak több mint negyven százaléka diplomás. Biológus, vegyész, élelmiszermérnök, biomérnök egyaránt megtalálható köztük, sőt a laboránsok számára külön képzéseket szerveznek. A Food Analytica Kft. a legkorszerűbb, 21. századi eszközparkkal dolgozik, olyan berendezésekkel, amelyek mindenben megfelelnek a vevői elvárásoknak.
A cég vezetése 2011 szeptemberében döntött a gyulai laboratórium megépítéséről, 2012 nyarán elkészítették a kiviteli terveket. Az építkezés 2012 szeptemberében kezdődött, majd idén júliusban fejeződött be. A beruházás két ütemben valósult meg. A földszinten történik a mintafogadás, ott kapnak helyt a mikrobiológiai laborok, a kémiai labor helységei és a raktározás. Az emeleten helyezték el az irodákat, a tárgyalót, az étkezőt és a teakonyhát. A cég idén 120 ezer mintát vizsgált, tehát egy év alatt annyit, amennyit az előző hat év során összesen. A dolgozói létszám a kezdeti három főről 59-re emelkedett. Az árbevétel 2013-ra elérte a 700 millió forintot, ezzel a tavalyi árbevételt megduplázták – hangzott el dr. Ábrahám Csaba ügyvezető tájékoztatójában.
Dr. Görgényi Ernő polgármester ünnepi köszöntőjében a munkahelyteremtést érintő régi gyulai problémára emlékeztetett. A mögöttünk hagyott 23 évben folyamatosan csak leépítésekről, gyárbezárásokról szóltak a hírek. A kétezres évek közepétől a térséget meghatározó élelmiszeripari ágazat is összeomlani látszott: bezárt a tejporgyár és felgyorsult a Gyulai Húskombinát összeomlásához vezető folyamat is. 2013 azonban úgy látszik, hogy fordulatot hozott a gyulai gazdaságban – mondta a városvezető.
- Idén széleskörű összefogással megállítottuk a gyulai gazdaság lefelé ívelő szakaszát és a mai nap is bizonyítja, hogy megindultunk felfelé. A kormány, országgyűlési képviselőink, az önkormányzat és a húsipari szakma összefogásával megmentettük és újjászerveztük a gyulai nagyüzemi húsipart és végre a vállalkozói szektor is munkahelyteremtő beruházásokat tud megvalósítani a városban. Ha pedig a vállalkozók a gazdasági teljesítményük növelése érdekében beruháznak és munkahelyeket teremtenek, az az egész város javát, a közjót szolgálja. Az önkormányzat minden lehetséges eszközével igyekezett segíteni a vállalkozást, partnerként működött közre a telek kiválasztásában, módosította a helyi építési szabályzatot, a jogszabályban megengedett kedvezményes áron értékesítette az ingatlant, majd az építéshatósági eljárás során is igyekezett mindenben megfelelni a szolgáltató önkormányzat szellemisége által megkívánt követelményeknek. Remélem, hogy ez a vállalkozás már tapasztalatból tudja, hogy számíthat Gyula Város Önkormányzatának partneri együttműködésére, munkahelyteremtő terveinek megvalósításában – mondta a polgármester.
Dr. Kovács József országgyűlési képviselő beszédében a gyulai laboratóriumi diagnosztika 100 éves múltjára emlékeztetett.
- Jó úton járunk, Magyarország kormánya jó úton jár, hiszen ebben az évben először a gazdaság növekedés pozitív szaldóval zárja majd az évet. A prognosztizált növekedés lehet, hogy csak 0,7%, lesz, de átbillentünk a holtponton. A gazdasági növekedés legnagyobb - előre tervezett - szintje 2017-ben várható, de amennyiben nem lennének ilyen beruházások, akkor nem tudnánk az előre kitűzött célokat elérni. A munkahelyteremtés mellet a munkahelyek megtartása ugyanolyan fontos, ezért is örülök, hogy a gyulai nagyipari húsipar megmentésének tevékeny részese lehetettem – fogalmazott dr. Kovács József.
Dr. Kardeván Endre leszögezte, hogy Magyarország kormánya elkötelezett az élelmiszerbiztonság javítására és a folyamatos magas szinten tartásában, mely a Food Analyticához hasonló laboratóriumok nélkül lehetetlen lenne. Egyre több jogszabály van, ami előírja, hogy pontosan hogyan lehet takarmányt, élelmiszert előállítani és forgalmazni. A politikus összehasonlításként elmondta, hogy 2012-ben a Magyar Hatósági Szolgálat 1 millió 45 ezer hatósági mintát vett, ebből 2,2 millió mintát dogozott fel.
- A cég nagy jövő előtt áll. A Food Analytica Kft. létrehozása kiváló példája a támogatási források ésszerű és előremutató felhasználásának – mutatott rá dr. Kardeván Endre.
