A fejlesztésnek köszönhetően a pavilon rendszerű kórház hátrányai tovább csökkennek, hiszen az új tömb szervesen hozzáépül a jelenleg egyik legnagyobb betegforgalmat lebonyolító belgyógyászati-diagnosztikai-sebészeti épületegyütteshez.
- A mai napot többéves előkészítő munka előzte meg, majd 2011-május 16-án aláírták a 5,2 milliárd forintos támogatói szerződést, amely a mára megítélt többletforrással közelít a 6,4 milliárd forinthoz. 2013. június 14 kötöttük meg a 4,1 milliárd forintos kivitelezői szerződést és június 17-én elkezdődött az építkezés, azaz a bontás, a közműhálózat új nyomvonalú kiépítése – ismertette köszöntőjében az előzményeket dr. Kovács József főigazgató főorvos.
Az intézményvezető sajnálattal említette meg, hogy az egyik legszebb épületet, a 102 éves urológiai osztálynak helyt adó pavilont el kellett bontani, valamint a mindig nagy odafigyeléssel gondozott fákat is ki kellett vágni.
- Kórházunk immár 167 éve szolgálja Békés megye lakosságát. Intézményünk történelmében a mostani fejlesztéshez hasonló dinamikájú építkezésre az 1900-as évek elején volt példa. Abban az időben több új pavilon építésével biztosították a kornak megfelelő feltételeket az eredményes betegellátáshoz. Azt követően, mintegy 100 évig jelentősebb fejlesztés nem történt. (…) Úgy gondolom, Gyulán a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórházban valóban elmondhatjuk, hogy az Új Széchenyi Terv pályázati lehetőségei és a nyertes pályázataink megvalósítása terén kórházunk jól teljesít. Amit a 21. század elején megvalósítunk, az megfelelő befektetés a jövőbe – hangzott el dr. Kovács József beszédében.
Dr. Reiter József, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgató helyettese a kórházfenntartó képviseletében leszögezte, hogy bár állami fenntartásba került a megyei kórház, mindig is a Békés megyeieké marad és a beruházások a térség ellátását segítik. A főigazgató helyettes visszautalt egy hónappal ezelőtti látogatására, amikor a 2014-2020-as kórházi stratégiai tervezés kapcsán Gyulán járt. Akkor megállapította, hogy az intézménynek csak úgy, mint eddig vannak elképzelései a gyógyítás jövőjéről és megvalósítja elképzeléseit.
Dr. Görgényi Ernő polgármester Gyula Város Önkormányzata nevében köszöntötte a meghívott vendégeket, aki beszédében az elmúlt két évben Gyulán elkezdődött, több millió forint bekerülési költségű nagyberuházásokra emlékeztetett. A városvezető a jellegüknél fogva sem kívánt fontossági sorrendet felállítani a projektek között, mert valamennyi közösségi érdek és mindegyik másért fontos. Gyula emellett fontos térségi központ, hiszen számos megyei intézmény városunkban és nem a megyeszékhelyen működik.
- Ha csak egy maradhatna nálunk a sok intézmény közül, az egészségügyet választanám. A Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház a legnagyobb munkaadó, a legnagyobb megrendelő, egészségturisztikai partner, sőt jó minőségű és a közelben lévő szolgáltatást biztosít. Ez a legnagyobb érték, amibe sokszor nem gondolunk bele – hangsúlyozta dr. Görgényi Ernő és egyúttal megköszönte dr. Kovács József országgyűlési képviselőként végzett lobbi tevékenységét annak érdekében, hogy a Gyula maradjon a régió egészségügyi központja.
A köszöntők után és az alapkő elhelyezése előtt időkapszulát helyezett el a földben dr. Reiter József és dr. Kovács József. Az urna egy 5 és 200 forintos pénzérmét, egy friss Gyulai Hírlapot, Gyulai Hírújságot és a megyei napilap egy példányát tartalmazta. A ceremóniát a főigazgató pohárköszöntője és fogadás zárta.

























