
Ami el tud romlani, az el is romlik! – ismerjük Murphy örökbecsű megállapítását. És ha már az elromlásról szólunk, akkor nem csak a műszaki tárgyak vagy egyéb szem előtt lévő dolgok mennek tönkre, hanem az is, amit mélyen rejt a föld. Isten mentsen minket például egy csőtöréstől, melyre a Gyulai Közüzemi Kft. közbenjárása ellenére városunkban is akad jónéhány példa. A Gyulai Hírlap szerkesztőségét az elmúlt időszakban többen is megkeresték azzal a kéréssel, hogy járjunk utána: miért is találkozhatnak egyes útszakaszokon sokáig tartó, sokszor látszólagos munka nélkül végzett csatornamunkával és útkarbantartással.
A Gyulai Vízművek Vállalat 1967. január 1-jén azzal a céllal alapult, hogy üzemeltesse az akkor már 8 éve átadott várfürdőt és a javában épülő ivóvízhálózatot. Ekkorra már megépült a víztorony és a csigakerti szivattyúház. A város vízellátási rendszerének kiépítése 1972-ben fejeződött be. Gyula az elsők között volt az országban, ahol a lakosság 94%-a vezetékes ivóvízellátásban részesült, de természetesen a fejlesztés ezután is folytatódott – tudta meg a Gyulai Hírlap Karácsonyi Istvántól, a Gyulai Közüzemi Kft. vízellátási- és szennyvízelvezetési üzemének vezetőjétől.
– A város vízellátását szinte 100%-ban azbesztcsövek felhasználásával oldották meg, a mai napig ez van a földben. Ugyan időtállóak, de nagyon érzékenyek a talaj zsugorodására. A szárazabb és csapadékosabb időszakok váltakozása nagy károkat okoz a csövekben. Az idei igen száraz nyár és az egyre csapadékosabb ősz most is megmutatja hatását, hiszen egyre szaporodnak Gyula város területén a csőtörések.
A csőtörés időpontját kalkulálni nem lehet, ám amint bekövetkezik, a töréspont megkeresése azonnal elindul. Amennyiben nagyobb a csőtörés a számítottnál, és nincs megfelelő javítóanyag, akkor a jól ellátott raktárkészlet ellenére az alkatrészek beszerzése időt igényel. Ezen kívül nyitva lehet az árok azért is, mert idő kell a burkolat megkötéséhez.
– Az utat tömörített homokkal visszatöltjük, illetve a felső szintet több rétegben betonozzuk. A fóliás beton felszedése után 10 centiméteres aszfaltréteggel látjuk el az utat – ismertette az eljárást az üzemvezető.
Karácsonyi István leszögezte, hogy az utakat az eredeti állapotnak megfelelően állítják vissza, tehát az aszfaltos út továbbra is aszfaltos lesz, ahol meg térburkolatot kellett bontani csőtörés miatt, ott ugyanúgy térburkolatos úton közlekedhetnek a jövőben. Ám minden esetben legalább egy hetet kell várni ahhoz, hogy a megszokott forgalmi rend helyreálljon.

























