- Ha valaki csak most veszi elő biciklijét, mit érdemes ellenőriznie?
- Ha hosszú idő után vettük elő a kerékpárt, először vizsgáljuk meg a guminyomást. Minden gumira rá van írva, hogy mi a megfelelő nyomástartománya. Ez a hagyományos utcai kerékpárok esetében általában 2,5-től 4,5 bárig terjed. Ha nincs nyomásmérőnk, akkor érdemes a benzinkúton felpumpálni, illetve ellenőrizni a gumikat. Ha télen tehermentesítve, például a garázs falára akasztva tároltuk járművünket, nem érhet kellemetlenül a meglepetés, ha esetleg időközben leenged a kerék, mert így nem törhet ki a köpeny. Ha nem volt letakarva a bringa, akkor valószínű, hogy a hosszú állás után a kerékpárlánc kiszáradt, beporosodott, azt meg kell olajozni. A kormányt is célszerű ellenőrizni, könnyen mozogjon, ne kotyogjon, ne lógjon, ne szoruljon. Az egyik legfontosabb ilyenkor a fékek állapotának ellenőrzése. Fontos, hogy ne szoruljon, behúzás után a fékkar és a fékpofák visszamenjenek a helyükre. A kereket megpörgetve nem szabad, hogy beleérjen a fékbetétbe, amelyeket természetesen ki kell cserélni, ha elkoptak. Ez érvényes az első, illetve a hátsó kerékre is, hiszen a biciklik kötelező felszerelésébe beletartozik a két keréken, két egymástól függetlenül működtethető fék. Ezek a legfontosabbak. Azonban – ha valaki hosszú idő után veszi elő kerékpárját – a legbiztosabb, ha megnézeti szakemberrel. Itt, a Gyula Bringa kerékpárszervizében mi ingyenesen felmérjük a kerékpár állapotát.
- Ha már a kerékpár kötelező felszerelésénél tartunk, mi kell még a drótparipára?
- Első, hátsó világítás, amelyet nyilvánvalóan ajánlott megvizsgálni. A dinamós megoldású kerékpároknál ez nyilván egy egyszerű kerékforgatással ellenőrizhető, az elemeseknél – ha hónapok óta nem volt használva – valószínűleg cserélni kell az áramforrást. A világítástól függetlenül, hátul, illetve az első keréken, a küllők között is kötelező egy-egy prizmának lennie. Elő van írva hangjelző berendezés is, amely kizárólag csengő lehet. Ezen kívül, lakott területen kívül, rossz látási viszonyok esetén kötelező a fényvisszaverő ruházat.
- Ha valaki a hosszú hétvégén egy rövid kerékpártúrát tervez, mi az, amit feltétlenül vigyen magával?
- Semmiképpen ne maradjon otthon a pumpa, meg egy ragasztókészlet a gumihoz, vagy esetleg egy pót belsőgumi és egy gumiszerelővas, vagy egy zsebben is elférő, multifunkciós szerszámkészlet, amivel további kisebb hibákat is el tudunk hárítani. A többi meghibásodáshoz, például egy láncszakadáshoz már szakszerszámok szükségesek. Személyes tanácsom, hogy elegendő folyadékot is vigyenek magukkal, ami praktikusan megoldható kerékpárra szerelhető kulaccsal. Jó sportolást és balesetmentes közlekedést kívánok – nyilatkozta a Gyulai Hírlapnak Gergely Dániel, a Gyula Bringa kerékpárszerelője.