
A Gyulai Hagyományőrző Gazda és Kertbarát Kör ma délutáni találkozóján ősi magyar gyümölcsfajták oltásával ismertette meg az érdeklődőket a Kisgazda Székházban.
- Szükségszerűvé vált, hogy újra felelevenítsük a régi praktikákat. Nemrégiben Erdélyben, Magyarvalkón járt és szemzési-oltási bemutatót tartott a Hagyományőrző Gazda és Kertbarát Kör. A kezdeményezés dr. Pocsay Gábornak köszönhető. Ő volt az, aki felkarolta a régi gyümölcsfajták visszatelepítését és célul tűzte ki, hogy a régi ízeket visszahozza a köztudatba. Az újonnan behozott fajták sem íz anyagukban, sem növényvédelmi szempontból nem tudják ugyanazt a minőséget hozni, mint a régi magyarok. A mai oltási bemutató sokak igényét elégíti ki – mondta el a Gyulai Hírlapnkak Pomázi Ferenc, a baráti kör alelnöke.
Az előadáson elsősorban technikai bemutatóban részesültek a látogatók. Megtudhatták, hogyan történik egy angolnyelves párosítás, egy melléklapolás és egy hasítékoltás.
Dr. Pocsay Gábor elmondása szerint régi, személyes indíttatásból vágott bele az őshonos gyümölcsök termesztésének népszerűsítésébe. Békési születésű révén, nagy, régi kertje volt a családjának, benne öreg fákkal. Így szinte óhatatlan a vonzalma a kert és a hagyományos gyümölcsös felé. Hat-nyolc évvel ezelőtt kezdett ismerkedni a régi magyar fajtákkal. Erdélyt járta, majd döntő lökést adott Ambrus Lajosnak, a neves gyulai kertésznek, pomológusnak a filmje.
- A Kálvárián egy hektáron régi gyümölcsfajtákat telepítettünk, de egyedül nem ment volna – emlékeztetett dr. Pocsay Gábor, a már tavaly elkezdődött munkálatokra. Egy régi gyümölcsész, Kovács Gyula Zalaegerszeg mellől baráti segítséget nyújtott, akitől mintegy 150 oltvány származik.
A baráti kör kissé sem öncélú törekvése nyomán legalább negyven fajta őshonos almát és körtét ismerhetnek meg a fogyasztók, szemben a boltban kapható 4-5 gyümölccsel.
