Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gyula és környéke jól áll az ökogazdálkodás tekintetében

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Sz. E.HÍREK • 2015. szeptember 11. 19:00
Gyula és környéke jól áll az ökogazdálkodás tekintetében
A nyári egyetem ötödik napjára sem csökkent a résztvevők lelkesedése
Nyári egyetemet szervezett a gödöllői Szent István Egyetem és a gyulai önkormányzat szeptember 7–11. között városunk több helyszínén. A gyulavári kastélyparkban megtartott utolsó napon is mezőgazdasággal és élelmiszeriparral kapcsolatos előadások vártak minden érdeklődőt.
____Eredeti-a_marai_geza_2.jpg

dr. Márai Géza, a gödöllői egyetem nyugalmazott címzetes docense

Fotó: Gyulai Hírlap – Szabó Eszter 

A megnyitón Vassné Dömötör Rozália szakmai megvalósító köszöntőjében kitért arra, hogy a napokban megtartott rendezvénysorozat komplex gondolkodásra ösztönöz, és segít abban, hogy az itt élő szakemberek együtt tudjanak tenni azért, hogy Gyula és környéke még népszerűbb és virágzóbb legyen. A változatos programkínálat az összes korosztályból vonzotta a látogatókat, sokan közülük egy-egy konkrét témára voltak kíváncsiak, míg mások több előadásba is belehallgattak.

Az első két előadást dr. Márai Géza, a gödöllői egyetem nyugalmazott címzetes docense tartotta. Elsőként a Békés megyei ökológiai gazdálkodás helyzetéről és lehetőségeiről beszélt. Fontosnak tartotta kiemelni, hogy az ökogazdálkodás nem csupán egy vegyszermentes gazdálkodási módot jelent, hanem talaj, növény, állat és ember kapcsolatát teremti meg. A szakember szerint habár Gyula és környéke jól áll e tekintetben, mégis kifejezetten fontos a biogazdaságok számának növelése, és ehhez viszonylag magas országos és uniós támogatást igényelhetnek a gazdák.

A második előadás témája a minőségi táplálkozás és alapjainak a megteremtése volt és mindennek lehetőségei a kisléptékű gazdálkodás révén. Legfontosabb üzenetként az fogalmazódott meg, hogy évek óta tartó élelmiszerminőség-romlás folyamatát éljük éppen, aminek elsődleges oka, a termőföldek kémhatásváltozása. Míg például egy kilogramm paradicsom vastartalma 1962-ben 500 mg volt, 2005-re ez a szám a döbbenetes 90 miligrammra csökkent. Ez a jelenség számos hiányállapot és betegség kialakulásához vezet, ezek között a csontritkulás adatai a legvészesebbek. Dr. Márai Géza szerint megoldásként egyre több kisléptékű gazdaság megvalósítása szükséges, amik minőségi környezetükkel segíthetnek a helyzet javításában.

Az aznapi témák között mindezek mellett a juhtenyésztés helyzetét, a gasztrokultúrát, a méhészetet és a prémium élelmiszerek összefüggéseit, valamint a tanyavilágban lehetséges fejlesztéseket is bemutatták, így a rendezvényre látogatók e területeken is új ismeretekkel gazdagodhattak. Mindebben többek között olyan szakértő előadók voltak segítségükre, mint Haász Ferenc elnök, Békés Megyei Méhész Egyesület elnöke és Ambrus György aranyérmes Venesz-díjas mesterszakács.

Széplaki Andrea a szervezők képviselője lapunknak elmondta, sokat dolgoztak, hogy színvonalas előadásokat láthassanak az érdeklődők, de megérte, mert elégedettek az rendezvény sikérével.

– Mindenképpen eredményesnek véljük a programot, mert aki jelen volt, szellemiekben, élményekben gazdagabban ment haza, és mi ehhez hozzásegítettük. Az első két napon elsősorban a turizmushoz kapcsolódó szolgáltatókra, érdeklődőkre számítottunk, és a vártnál magasabb látogatottsága volt az egész napos eseménynek. Hasznos ismeretekkel, tanácsokkal távoztak a résztvevők, és cserélődtek névjegykártyák is. Ez fontos, mert nem titkolt szándékunk volt egyfajta együttműködést kialakítani a Gyula és vonzáskörzetében működő vállalkozások és szolgáltatók között. A végső cél pedig egy brand kialakítása, minőségi termékek, szolgáltatások bekapcsolásával. Meggyőződésünk, hogy ezzel a rendezvénnyel elindítottunk egy folyamatot és a rengeteg munkánknak végül meglesz a gyümölcse – fejtette ki. 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)