Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Rendhagyó üléssel ünnepelte fennállásának 25. évfordulóját a gyulai Erkel Ferenc Társaság

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • F. C. • KULTÚRA • 2014. november 22. 20:00
Rendhagyó üléssel ünnepelte fennállásának 25. évfordulóját a gyulai Erkel Ferenc Társaság
Somogyváry Ákos: Sokan vannak, akik hozzájárultak a társaság létéhez, fennmaradásához
Az Erkel Ferenc Társaság ünnepi ülésén. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia

Megalakulásának 25. évfordulója alkalmából ünnepi ülést rendezett a gyulai Erkel Ferenc Társaság november 22-én, a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban. A rendezvényen zenei élményekkel, valamint ikonográfiai és zenetörténeti előadásokkal gazdagodhattak a jelenlévők, végül egy különleges rövidfilm levetítése zárta a programsort, mely a Magyar Állami Operaház történetét tárta az ünneplő közönség elé.

- Az egyesület létrehívásában elévülhetetlen érdemeket szerzett néhai dr. Márai György helytörténész, aki tulajdonképpen a társaság létrejöttét inspirálta, ám sajnos fájdalmasan korán, már 1991-ben elhagyott minket. Az ő támogatása és biztatása mellett egy akkori fiatal tanárember lett a társaság szervező titkára Gedeon József személyében, aki ma a Gyulai Várszínház igazgatója. Ezt követően az egyesület életében, továbbvitelében hasonlóan értékes, és említésre méltó munkát végzett dr. Bónis Ferenc Széchenyi-díjas zenetörténész, a társaság egykori elnöke, Erkel Tibor zongoraművész-tanár, hajdani alelnök és a nemrégiben elhunyt D. Nagy András gépészmérnök, gyulai helytörténész, aki élete utolsó pillanatáig lelkes titkára volt társaságunknak – sorolta el lapunknak az egyesület életében jelentős szerepet betöltött személyeket Somogyváry Ákos, az Erkel Ferenc Társaság elnöke.

A társaság elnöke – folytatva a sort – Óváry Rózsika néni nevét is megemlítette, aki Erkel Ferenc dédunokája volt, és több mint 170, a zeneszerző életéhez kötődő tárggyal, családi ereklyével járult hozzá az Erkel Emlékház létrehozásához. Szívéhez közelállóként emlékezett meg a „társaság lelkiismeretéről”, a néhai dr. Andódyné Pál Olgáról, a gyulai könyvtár zeneműtárának egykori vezetőjéről, aki az egyesület jegyzőjeként egy évtizeden keresztül működött közre a társaság életében.

- Szintén meg kell említenem a tragikus hirtelenséggel – nem is olyan régen – elhunyt Havasi Istvánnét, a gyulai könyvtár egykori igazgatóját, az Erkel-bibliográfia útrabocsátóját, valamint Csonka Barna zongoraművész-tanárt is, aki koncertekkel, előadásokkal, beszámoló cikkekkel helyben képviselte a szakmaiságot. A sort nyilván hosszasan lehetne még folytatni, hiszen szerencsére sokan vannak azok, akik valamivel hozzájárultak a társaság fennmaradásához – tette hozzá Somogyváry Ákos.

Az ünnepi ülést – a Himnusz közös eléneklését követően – a rendezvény házigazdája, Somogyváry Ákos nyitotta meg, aki beszédében tiszteletét és köszönetét fejezte ki a fent említett alapítók, tisztségviselők és egyesületi tagok iránt, akik mind sokat tettek hozzá az immár negyed évszázada működő egyesület létéhez és gyarapodásához. Az elhunyt tagokról, barátokról Erkel Ferenc Gyászdal című darabjával emlékeztek meg a jelenlévők.

Az ünnepi program dr. Németh Csaba történész Erkel képi ábrázolásai című ikonográfiai prezentációjával folytatódott, majd Krasznai Gáspár karnagy egy különleges, Sarolta a Bánk bán árnyékában? címet viselő előadással kedveskedett a megjelenteknek. Egy rövid szünet után, délután Berkesi Sándor Liszt-díjas karnagy Nemzeti ereklyéink a magyar zenetörténetben című programja következett, melyben a gyulai Erkel Ferenc Vegyes Kar is közreműködött Perlaki Attila művészeti-vezető irányításával. Az ünnepi programsort M. Tóth Géza A Sugár úti palota című rövidfilmjének levetítése zárta, amelyet nemrégiben, szeptember 27-én mutattak be a Magyar Állami Operaházban.

- A filmet a közelmúltban, az operaház megnyitásának 130. évfordulója alkalmából mutatták be. A Sugár úti palota elnevezés nem mást jelöl, mint magát a Magyar Állami Operaházat, hiszen annak idején az Andrássy utat Sugár útnak hívták. Az operaház protokoll osztályának segítsége révén kaphattuk meg a film kópiáját, illetve kértem tőlük, hogy minden gyulai intézményhez – amely Erkel nevét viseli, vagy továbbviszi, és ápolja az ő szellemiségét és hagyományait – eljuthasson ebből egy-egy példány, hogy majdan a jövő generációinak is megmutathassák annak a Magyar Állami Operaháznak a történetét, ahol Erkel Ferenc főzeneigazgatóként tevékenykedett – tájékoztatta a Gyulai Hírlapot Somogyváry Ákos.

A társaság elnöke kiemelte, az már biztos, hogy egy-egy másolatot a Mogyoróssy János Városi Könyvtárnak, illetve az Erkel Emlékháznak ajándékoz majd.

Az egyesület jövőbeli terveit tárgyalva Somogyváry Ákos örömteli hírt osztott meg lapunkkal. A közelmúltban ugyanis sikerült felvenniük a kapcsolatot tíz, magyarországi településen működő, Erkel nevét viselő énekkarral, melynek eredményeként hamarosan útjára bocsátják majd a „Magyarországi Erkel Kórusok 2015”-ös falinaptárát.

- Ez úton szeretnék köszönetet mondani a tegnapi hangverseny, illetve a mai ünnepi ülés támogatóinak is, így Gyula Város Önkormányzatának, a Mogyoróssy János Városi Könyvtárnak, az Erkel Ferenc Társaság közösségének, az Emberi Erőforrások Minisztériumának, a Nemzeti Kulturális Alapnak és a Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft.-nek, de külön köszönet illeti a Gyulai Hírlap munkatársait is – tette hozzá Somogyváry Ákos.

 

Somogyváry Ákos. Fotó: Gyulai Hírlap - Fekete Cintia
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)