Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Pálffy Albertre emlékezett a Gyulai Városbarátok Köre

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • D • HÍREK • 2015. március 17. 11:00
Pálffy Albertre emlékezett a Gyulai Városbarátok Köre
A Városbarátok főhajtással emlékeztek a gyulai születésű íróra-újságíróra, az 1848-as forradalom egyik előkészítőjére
Pálffy Albertre emlékeztek. Fotó: Gyulai Hírlap

Villámcsődületen emlékezett március 15-én délelőtt a Gyulai Városbarátok Köre az 1848-as forradalom méltatlanul elfeledett fontos alakjára, az 1846-ban alapított „Tízek társaságának” tagjára, a „Márczius tizenötödike” című lap kiadójára és szerkesztőjére, Petőfi Sándor barátjára és harcostársára, a modern magyar szókimondó újságírói stílus megteremtőjére, a gyulai Pálffy Albertre. A sajtó szabadságát is fontosnak tartó, nem hivatalos, civil „gyorstalálkozón” dr. Árpási Zoltán osztotta meg gondolatait a közönséggel.  

Pálffy mint hírlapíró jelentőset alkotott, a sajtótörténet őt tekinti a korszerű újságírói stílus magyarországi megteremtőjének – mondta a Táncsics Mihály és Vasvári Pál díjas újságíró. Lapját mindvégig a forradalmiság, és a kritikus stílus jellemezte. A „Márczius tizenötödike” című újságot este héttől rikkancsok terjesztették, az emberek még a színházi előadásokról is kiszaladtak az utcára egy-egy példányért – volt, aki azért, mert egyetértett az abban leírtakkal, más pedig bosszankodni szeretett rajta. A forradalom lapját 1849 júliusában be is tiltották, de számonkérésre már nem kerülhetett sor. Pálffy 1852 után tért vissza Pestre, de letartóztatták és a csehországi Budweissbe száműzték. Két év múlva tért haza újra, regényeket írt, a Kisfaludy Társaság és a Magyar Tudományos Akadémia is tagjává választotta. Gyulán a mai Ewoldt Elíz Óvoda területén volt Pálffy Albert szülőháza, ahol emléktábláját Gyulai Pál kritikus ünnepi beszéde után 1899-ben avatták fel. A márványtáblára az emlékverset a kor nagyszerű költője, Szász Károly írta, a domborművet Kallós Ede készítette. Később a ház lebontásakor a sarkon kialakított emlékhelyen helyezték el az emléktáblát. Az 1990-es években vandál kezek szétverték az alkotást, Széri Varga Géza szobrászművész formázta újra az emlékezet alapján. Az új domborművet 1998-ban avatták fel.

Az emlékezés végén a Városbarátok elnöksége nevében Baloghné Patkás Katalin, dr. Szalai Katalin és Durkó Károly helyezett el koszorút az emléktáblánál. A Gyulai Városbarátok Köre tagjai főhajtással emlékeztek a gyulai születésű íróra-újságíróra, az 1848-as forradalom egyik előkészítőjére. Kezdeményezésükkel mindenkinek a figyelmét szeretnék felhívni Gyula város méltatlanul elfeledett  hősére: Pálffy Albertre. A Városbarátok részt vettek a városi ünnepségen is. Itt Vigné Fábián Diána, Vig Lilla Amarilisz, Szalai György és Dinya Imre helyezett el koszorút a Petőfi szobornál a Városbarátok-civilek és lokálpatrióták nevében.

     

Dr. Árpási Zoltán. Fotó: Gyulai Hírlap
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)