Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Koszorúzással emlékeztek Bay Zoltánra a magyar radarcsillagászat napján

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Sz. E. HÍREK • 2016. február 05. 13:00
Koszorúzással emlékeztek Bay Zoltánra a magyar radarcsillagászat napján
Az eseményen a Református Egyház, a Magyar Honvédség és a gyulai önkormányzat nevében helyeztek el koszorúkat
Idén is megkoszorúzták Bay Zoltán emlékművét a gyulavári református templomkertben február 5-én. A Gyulaváriban született, református lelkész gyermekéből világhírű fizikussá vált Bay Zoltán emlékművénél idén a három szervező: a gyulai önkormányzat, a református egyház és a Magyar Honvédség képviselői gyűltek össze, hogy együtt helyezzék el koszorúikat a magyar radarcsillagászat napja alkalmából megrendezett eseményen.
____Eredeti-GYHRCSD_012.JPG

Koszorúzás Bay Zoltán emlékművénél

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Bagyinszki Zoltán, a szervezők egyike elmondta, lassan 10 éve rendezik meg az eseményt Gyulaváriban. – Minden alkalommal itt a helye a helyi önkormányzat koszorújának, és mivel Bay Zoltán egy lelkész fia volt, az egyház is kapcsolódik az eseményhez. E nagyszerű fizikus munkája jó alapot adott többek között az itt jelen levő katonai radarezred munkájához, hiszen neki sikerült először a Holdról radarvisszhangot észlelnie. Évekkel ezelőtt ők voltak, akik a rendszeres megemlékezéseket kezdeményezték és mi örömmel vállaltuk az ezzel járó szervezést. Bay Zoltánról kevesen tudják, hogy annak idején majdnem Nobel-díjjal is jutalmazták munkásságát – tette hozzá Bagyinszki Zoltán.

Köszöntő szavaiban Szvarnasz Jorgosz százados Nyári Krisztián író, irodalomtörténész gondolataival emlékezett. A Bay Zoltán életéről szóló leírás pontos képet adott arról, hogyan lett a gyulavári kisfiúból felnőttkorára az űrtechnológia egyik legfontosabb alakja. – A radarcsillagászat egyik megteremtőjeként sikerült Magyarországról mikrohullámú sugarakkal „megérintenie” a Holdat, majd bemérnie a jelek visszhangját. Tudományos munkásságával hozzájárult a relativitáselmélet gyakorlati bizonyításához, a műholdas kommunikáció és a GPS-alapú helymeghatározás kifejlesztéséhez, és az ő nevéhez fűződik a méter ma használt definíciója is – méltatta a százados a nap főszereplőjét.

–  Méltó ez a nap arra, hogy fejet hajtva emlékezzünk meg a nagy elődökről, tudósokról, katonákról, hiszen a rádiótechnikai szakterületen szolgálatot teljesítő állomány mindenkor teljes mértékben azonosult azzal a ténnyel, hogy a folyamatos, megbízható rádiólokációs felderítés és biztosítás már békeidőszakban is harcfeladat. Elődeinkhez méltó módon kell folytatnunk a hazai légtér folyamatos megfigyelését, a szükséges radaradatok biztosítását a haza védelmének céljából – zárta ünnepi gondolatait Szvarnasz Jorgosz százados.

A rövid megemlékezés után az emlékműnél koszorúkat helyezett el Hegedűs István református lelkész, Bagyinszki Zoltán, a polgármesteri hivatal vezető főtanácsosa a gyulai önkormányzat és Szvarnasz Jorgosz, a Magyar Honvédség 54. Veszprém Radarezrede nevében. 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)