Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A méhészetből élő 20 ezer család 20-25 ezer milliárd forint bevételt termel a magyar államnak

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Cs. É. • HÍREK • 2015. december 14. 21:08
A méhészetből élő 20 ezer család 20-25 ezer milliárd forint bevételt termel a magyar államnak
Regionális méhésznapot tartottak Gyulán
A hétvégén nyolcadik alkalommal rendezték meg Gyulán a méz- és mézeskalács-fesztivált. A háromnapos rendezvény nagyközönségnek szánt programjai mellett a szakemberek is megtalálhatták számításaikat. A szakmai előadások sora december 12-én a Vigadóban zajlott. A „Regionális méhésznap” elnevezésű rendezvény a méhészet és társterületeinek képviselő számára volt izgalmas és érdekes esemény.
____Eredeti-GYHRCSD_028.JPG

telt ház fogadta az előadókat a gyulai méhészeti szakmai fórumon

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A köszöntő után „A méhészeti ágazat szerepe a vidékfejlesztésben” címmel Kis Miklós Zsolt agrár-vidékfejlesztésért felelős államtitkár előadása volt hallható. A maga is gazdálkodó szakember előadása megkezdése előtt köszönetét fejezte ki a méhésztársadalomnak az elmúlt években nyújtott szakmai teljesítményükért, mellyel a kritikus időszakokban is – amikor a méhészeti ágazatban piaci probléma merült fel – helytálltak, elsőként jelezve a bajokat, melyekre a minisztériumi illetékesek igyekeztek is mielőbb hatékony megoldásokat találni. 

Kis Miklós Zsolt ismertette a méhészet termelési adatait, elmondta, hogy az általuk regisztrált 1 millió méhcsalád a hazai méhészettel foglalkozók körében 20 ezer család megélhetését képes biztosítani. A méhészeti tevékenységekből a magyar államnak évente mintegy 20-25 milliárd Ft bevétele keletkezik.

Az államtitkár hangsúlyozta: „mára már meglátszanak a mézfogyasztást ösztönző munkálatok eredményei”, és azt is elmondta, hogy az egyik legegészségesebb élelmiszernek számító méz piacán csökkent a hamisítás mértéke, hiszen mindenkit a minőségi termékek fogyasztására ösztönözzenek.

A mintegy egy órás előadás során Kis Miklós Zsolt áttekintést adott a vidékfejlesztési program forrásszerkezetéről, valamint azokról a kapcsolódási pontokról, melyek az elkövetkező időszakban a méhészek számára közvetlen és közvetett támogatási lehetőséget képesek nyújtani. Fejlesztési célra mintegy 1300 milliárd Ft támogatás áll rendelkezésre, melynek több mint felét beruházásokra kívánják fordítani, a kis- és családi vállalkozások bevonásával. Az államtitkár kiemelte, hogy a Magyar Méhészeti Nemzeti Program 2016 után is folytatódik, ugyanis ha ez az ágazat felerősödik, a kiváló termékek mellett egyre több munkahely teremtésére lesz képes.

A prezentáció ezt követően a konkrét támogatási területeket, lehetőségeket és módokat fejtegette. Így szó esett az élőhely-fejlesztési célú, nem termelői támogatásokról; a fiatal gazdák számára nyújtott támogatási lehetőségekről és azok változásairól; a mezőgazdasági kisüzemek támogatási lehetőségeiről és mértékéről; a termelői csoportok és szervezetek létrehozási módjáról, mivel a minisztérium nem titkolt célja épp a termelői összefogások erősítése. Támogatást élveznek továbbá a tudásátadás- és tájékoztatás területei, a szakmai tréningek formájában megvalósuló képzések és szakmai gyakorlatok is.

Kis Miklós Zsolt arra a jelentős változásra is felhívta a figyelmet, hogy a támogatások során két új alprogramot is bevezetnek, melyeknek köszönhetően a legkisebb termelők is lehetőségekhez juthatnak, illetve az elektronikus kereskedelemmel foglalkozók is komoly előnyökre tehetnek szert. Az államtitkár a már meghirdetett pályázatok kifizetésének módját ismertette, illetve a folyamatban lévőkre vonatkozó követelmények, értékelési szempontok és jogosultsági kritériumok részleteit osztotta meg a jelenlévőkkel.

GYULAI HÍRLAP • 2016. január 17. 16:00
Regionális méhésznapot tartottak Gyulán
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)